Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.12.2020, 12:44 Aktualizované dňa 09.12.2020 o 13:09

Veľký prehľad: Nákaza "vybuchla" v Trenčíne a Púchove, koronavírus silnie vo väčšine okresov

  • Tabuľky pracujú so sedemdňovou incidenciou v jednotlivých okresoch prepočítanou na 100-tisíc obyvateľov a zobrazujú vývoj za posledné dva týždne.
  • Najrýchlejšie sa epidemiologická situácia zhoršuje v okresoch Krupina, Revúca a Rimavská Sobota.
Celoplošné testovanie v Bratislave
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Epidémia koronavírusu v posledných týždňoch silnie v 75 percentách slovenských okresov. Ukazujú to dve prehľadné tabuľky, ktoré vypracoval a zverejnil projekt Dáta bez pátosu.

Tabuľky pracujú so sedemdňovou incidenciou v jednotlivých okresoch prepočítanou na 100-tisíc obyvateľov a zobrazujú vývoj za posledné dva týždne.

Kde horí

V prvej tabuľke sú okresy zoradené podľa hodnoty sedemdňovej incidencie k 7. decembru od najvyššej po najnižšiu. Na vrchu sú teda okresy, kde je momentálne najhoršia situácia na Slovensku. Sú to Púchov, Trenčín a Považská Bystrica. 

Zdroj: Dáta bez pátosu

​​Zaujímavý pohľad je na chvost tabuľky, kde sú oravské okresy Tvrdošín, Námestovo a Dolný Kubín, ktoré ešte v októbri patrili medzi najzasiahnutejšie v krajine. Znamená to, že je tam teraz najlepšia epidemiologická situácia na Slovensku. Zdá sa teda, že opakované antigénové testovanie tam bolo veľmi efektívne.

To dlhodobo prízvukoval matematik Richard Kollár, ktorý kritizoval celoplošné testovanie a volal po nasadení antigénov do najzasiahnutejších regiónov. Dáta bez pátosu tabuľky zverejnili vo svojej facebookovej skupine a Kollár ich pod príspevkom komentoval.

"Podľa mňa je pointa, že Orava sa v pilote zlepšila aj bez úplného lockdownu. Nechápem, prečo sme to už nezopakovali. Nerozumiem, skutočne," napísal matematik.

Kde horieť bude

Druhá tabuľka zoraďuje okresy podľa vývoja epidémie za posledné dva týždne. Čiže zobrazuje, kde sa situácia zhoršuje najrýchlejšie. Tam majú negatívne prvenstvo Krupina, Revúca a Rimavská Sobota.

Zdroj: Dáta bez pátosu

Odporúčanie premiérovi

"Sme zástancami prísne regionálnych opatrení a pokiaľ nebudú prijaté dnes v dnes červených okresoch/oblastiach, tak nám akékoľvek opatrenia od 21. decembra (14 dní od znalosti posledných dát zo 7. decembra) pomôžu ako dvere v lese," komentovali Dáta bez pátosu v statuse k tabuľkám.

Narážali pri tom na vianočný lockdown, ktorý určite čaká celé Slovensko, pričom sa zatiaľ neoficiálne skloňuje ako dátum jeho spustenia pondelok 21. december.

​Premiérovi Igorovi Matovičovi odporúčajú, aby od zajtra nariadil povinnosť zostať doma pre všetkých bez výnimky v Púchove, Ilave a Považskej Bystrici a aby tam boli zatvorené všetky okrem životu potrebných prevádzok.

"Ich 1600 zistených prípadov za posledných 14 dní v trikrát menšej oblasti ako je Bratislava (s rovnakým počtom prípadov za 14 dní) bol, je a bude problém," konštatujú Dáta bez pátosu.

Žiadajú okamžitý zásah

V ďalšom facebookovom príspevku Dáta bez pátosu prízvukujú, že Slovensko je koronavírusom postihnuté regionálne. Tvrdia, že približne 3,5 milióna ľudí žije v regiónoch, kde nebola vyše mesiaca hodnota sedemdňovej incidencie vyššia ako 20 na 10-tisíc obyvateľov.

"A potom sú oblasti a okresy, kde je výskyt covidu trvale vysoký, stále stúpa a úroveň výskytu je od 25 do 75 prípadov na 10-tisíc obyvateľov a vírus sa v nich dramaticky šíri. Žije tam 1,6 milióna obyvateľov," dokresľujú. 

Zdroj: Dáta bez pátosu

​Od kompetentných preto Dáta bez pátosu žiadajú obmedziť mobilitu 1,5 milióna obyvateľov. "Okamžite a drasticky," zdôraznili.

"Ak hodláte zasiahnuť v postihnutých oblastiach 21. decembra, tak dovtedy je potrebné vybudovať v tých oblastiach poľnú nemocnicu. Navrhujeme jednu v Nitre a jednu v Púchove. Po 500 ľudí. Na začiatok," odkazujú zároveň ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.