Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2020, 10:50 Aktualizované dňa 04.12.2020 o 13:07

Zsuzsovú odsúdili v prípade brutálnej vraždy politika na 21 rokov väzenia

Rozsudok nie je právoplatný, odvolali sa voči nemu všetci obhajcovia aj prokurátor.

Alena Zsuzsová predstúpila pred súd
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Špecializovaný trestný súd uznal Alenu Zsuzsovú za vinnú v kauze úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Odsúdil ju na 21-ročný trest odňatia slobody.

Rovnaký trest súd vymeral aj Romanovi Ostružlík a Vladimírovi Mosnárovi. Vyhlásenie rozsudku prerušili po tom, ako odpadla súdna zapisovateľka. Rozsudok nie je právoplatný, odvolali sa voči nemu všetci obhajcovia aj prokurátor.

Ostružlíka a Zsuzsovú odsúdili za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy formou účastníctva a Mosnára za spolupáchateľstvo. Trest si majú odpykať v ústave na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry navrhoval všetkým 25-ročné tresty odňatia slobody.

Voči rozsudku sa odvolal. "Nestotožnili sme sa s právnou kvalifikáciou daného konania. Tvrdíme, že u všetkých obžalovaných išlo o trestný čin úkladnej vraždy v druhom odseku. U dvoch obžalovaných ide o objednávku a chránenú osobu, u jedného obžalovaného o osobitný motív pomsty a chránenú osobu," uviedol prokurátor.

Zsuzsová spochybňovala svedkov

Objednávateľom vraždy Basternáka z roku 2010 mal byť Ostružlík, objednávku mala ďalej sprostredkovať Zsuzsová, ktorá je okrem toho obvinená aj z príprav vrážd novozvoleného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, prokurátora Generálnej prokuratúry Petra Šufliarskeho a advokáta Daniela Lipšica.

V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka ju súd už oslobodil, vo veci bude ešte rozhodovať Najvyšší súd.

Za vinného súd uznal aj Mosnára, ktorý je už právoplatne odsúdený za inú násilnú činnosť. Štefan Kaluz, ktorý mal vraždu vykonať, si za tento skutok odpykáva 25-ročný trest.

​Všetci traja vo svojich záverečných rečiach v utorok 1. decembra vinu odmietli. Zsuzsová spochybnila výpovede takmer všetkých svedkov a tvrdí, že vypovedali klamlivo s cieľom poskytnúť orgánom činným v trestnom konaní nimi želané výpovede v snahe zabezpečiť si vlastnú beztrestnosť.

Obžalovaní Ostružlík a Mosnár vo svojich rečiach uviedli, že sú nevinní a súd požiadali o oslobodenie. Zsuzsová a Mosnár požiadali o vynesenie rozsudku v ich neprítomnosti.

Rana z brokovnice

Basternáka zavraždili v roku 2010. ​Zastrelil ho priamo pred jeho domom vrah Štefan Kaluz, ktorého súdy už potrestali dvadsiatimi piatimi rokmi väzenia. Avšak meno objednávateľa bolo dlho neznáme.

Politik zomrel, keď sa vracal s manželkou z prechádzky so psom. Prišlo auto a z neho vystrelil Kaluz. Basternák začal utekať, ale zakopol, vrah ho dohnal a z bezprostrednej blízkosti ho strelil z brokovnice do hlavy.

​​Vražda sa stala v čase, keď vrcholil politický predvolebný boj o post primátora. Pozornosť sa tak uprela na jeho hlavného politického súpera - kandidáta strany Most-Híd Romana Ostružlíka, miestneho podnikateľa a majiteľa autoservisu.

Toho v kampani podporovala práve Zsuzsová spolu s podnikateľom Zoltánom Andruskóom, dnes už právoplatne odsúdeným v prípade vraždy novinára a jeho snúbenice. Zsuzsová vtedy vypovedala na súde ako svedkyňa.

Prokuratúra prípad opäť otvorila až v roku 2018.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.