Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2020, 12:20 Aktualizované dňa 25.11.2020 o 13:03

Zmena v senáte, ktorý bude rozhodovať o kauze Kuciak: vylúčeného sudcu nahradí známa sudkyňa

Martina Piovartsyho v senáte 2T nahradí Ivetta Macejková, bývalá predsedníčka Ústavného súdu.

Zmena v senáte, ktorý bude rozhodovať o kauze Kuciak: vylúčeného sudcu nahradí známa sudkyňa
Zdroj: TASR

V zložení senátu Najvyššieho súdu, ktorý bude rozhovodovať o odvolaní v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, nastala zmena. Jeden zo sudcov oznámil svoju zaujatosť a bol vylúčený.

Prípad dostal na stôl senát 2T zložený z troch členov - predseda Peter Paluda, sudkyňa Dana Wänkeová a sudca Martin Piovartsy. Práve tretí menovaný však vypadol.

"Člen senátu Martin Piovartsy bol z rozhodovania vo veci, na základe oznámenia svojej zaujatosti, vylúčený," informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

Bývalá predsedníčka Ústavného súdu

Piovartsyho nahradí sudkyňa Ivetta Macejková, bývalá predsedníčka Ústavného súdu. Na čele inštitúcie stála v rokoch 2007 až 2019. V roku 2006 mala byť jednou z možností HZDS pre post ministerky spravodlivosti, ten však napokon pripadol Štefanovi Harabinovi.

V roku 2012 týždenník .týždeň zverejnil informácie, podľa ktorých mala Macejková s vtedajším prezidentom Ivanom Gašparovičom, ktorý ju v minulosti učil a má k nemu údajne blízko, ovplyvňovať ústavného sudcu Juraja Horvátha. Ten mal podľa týždenníka na poslednú chvíľu zmeniť svoj hlas tak, aby prezidentovi umožnil v parlamente zvoleného generálneho prokurátora Jozefa Čentéša nevymenovať. Horváth to však poprel.

Predseda bol kritikom Harabina

Predseda Paluda je známy ako kritik bývalého šéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina. Koncom mája 2017 rozhodol Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu, že Slovensko porušilo jeho práva. Dôvodom bolo disciplinárne stíhanie voči Paludovi a pozastavenie jeho funkcie na podnet Súdnej rady vedenej práve Harabinom.

V minulosti v parlamentných voľbách kandidoval za SaS, rovnako sa ako nominant liberálov neúspešne uchádzal o post šéfa NBÚ.

Paludov senát napríklad v roku 2017 odsúdil za extrémistické trestné činy Milana Mazureka, čím poslanec ĽSNS prišiel o mandát.

​Voči Wänkeovej koncom októbra tohto roka podal predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta návrh na začatie disciplinárneho konania. Dôvodom sú informácie, ktoré vyplynuli z vyšetrovania korupcie na súdoch v Žiline. Prípad je známy ako kauza Plevel.

Z výpovede sudkyne Krajského súdu v Žiline Marcely Malatkej totiž podľa Denníka N vyplýva, že ju Wänkeová zastrašovala, aby nevypovedala proti sudcovi Danielovi Bérešovi a spochybňovala jej svedectvo. Wänkeová prišla na Najvyšší súd práve zo žilinského krajského súdu.

Prokurátor napadol oslobodenie

Špecializovaný trestný súd vyniesol začiatkom septembra v prípade vraždy novinára a jeho snúbenice rozsudok, ktorým odsúdil Tomáša Szabóa na 25-ročný trest odňatia slobody.

​Alenu Zsuzsovú a Mariana Kočnera, ktorí boli obžalovaní z objednávky vraždy, senát Ruženy Sabovej oslobodil. Voči tomu sa prokurátor odvolal na Najvyšší súd.

Odvolanie je na Najvyššom súde od pondelka 16. novembra. Stalo sa tak takmer dva a pol mesiaca od rozsudku prvostupňového súdu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.