Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.11.2020, 08:55 Aktualizované dňa 23.11.2020 o 10:57

Sulík predstavil svoj plán. Ak by platil dnes, mali by sme dva zelené a jeden čierny región

Slovensko by malo byť podľa Semaforu zdravia SaS rozdelené na 36 regiónov.

Sulík predstavil svoj plán. Ak by platil dnes, mali by sme dva zelené a jeden čierny región
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Minister hospodárstva a šéf SaS predstavil pandemický plán s názvom Semafor zdravia.

Slovensko sa podľa neho delí na 36 regiónov a opatrenia sa budú prepínať lokálne podľa štyroch fáz.

Semafor okrem otvárania a zatvárania prevádzok tiež rieši ich odškodnene, testovanie, režim na hraniciach či rúška pre seniorov. 

​Slovensko by malo byť rozdelené na 36 obvodov podľa regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Je to podľa Sulíka lepšie, ako ísť po okresoch.

Rozdelenie na obvody:

Zdroj: UVZ

​Pre obvody bude vypočítané skóre podľa incidencie, incidencie 65 a viac rokov, rýchlosti, akou sa vírus šíri a pozitivity.

Zdroj: SaS

Štyri pásma

Plán má štyri pásma zelené, oranžové, červené a čierne. Následne sa podľa Sulíka vytvorí mapa.

V súčasnosti by bol zelený obvod Lučenec a Veľký Krtíš. Čierny obvod by bol len Vranov nad Topľou.

Zdroj: SaS

Podľa Sulíka nebudú nijako zabraňovať ľuďom cestovať medzi regiónmi. "V čiernom pásme však už plánujeme, aby platil zákaz vychádzania," poznamenal.

Hovorí, že jeho plán je jasný, logický a pochopiteľný. Nazval ho Semafor zdravia.

"Budeme rozlišovať medzi málo nakazeným regiónmi a veľa nakazenými," tvrdí šéf SaS. "Veľmi dôležité je, že tento plán by platil dlhodobo a všetci by sa vedeli zariadiť," dodáva.

Testovanie aj odškodnenie prevádzok

Sulík tvrdí, že treba mať aj jasný plán testovania. Má byť nezávislé od okresov. Celoplošné testovanie by podľa neho malo zmysel len v čiernych regiónoch. Mal by platiť aj samostatný testovací režim na hraniciach.

V pláne sa tiež navrhuje prijať jeden odškodňovací zákon pre zatvorené prevádzky. Semafor rieši aj posielanie rúšok seniorom poštou.

Semafor predstaví aj Krajčí

"Komunikácia je veľký problém našej vlády. Komunikuje sa chaoticky na dvojhodinových tlačovkách a aj tak je napokon všetko inak," hovorí Sulík s tým, že plán predstaví na pondelkovom rokovaní krízového štábu. 

Tam má svoj semafor predstaviť aj minister zdravotníctva Marek Krajčí. Podľa Sulíka bude výrazný posun dopredu, aj keď sa prijme plán Krajčího.

Šéf SaS nevie predpovedať, či sa bude krízový štáb inšpirovať jeho semaforom. "Je tam množstvo dielčích otázok a my sme pripravení na diskusiu. Konečne prijmime jeden logický systém, ktorý je predvídateľný," dodáva.

"Odkázal mi, že o to nemá záujem, tak na čo to mám robiť," odpovedá minister na otázku, či plán predstavil premiérovi Igorovi Matovičovi.

Zdroj: HN

Zdroj: HN

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.