Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.11.2020, 08:40

Nový covid semafor. Slovensko sa bude riadiť podľa šiestich fáz, ukazuje Krajčího návrh

Minister zdravotníctva Marek Krajčí predstaví semafor na rokovaní krízového štábu.

Nový covid semafor. Slovensko sa bude riadiť podľa šiestich fáz, ukazuje Krajčího návrh
Zdroj: TASR

Ministerstvo zdravotníctva pripravilo semafor, podľa ktorého bude Slovensko postupovať pri otváraní a zatváraní prevádzok v čase pandémie. 

Šéf rezortu Marek Krajčí pôvodne avizoval, že svoj plán predstaví minulý týždeň. Napokon sa tak nestalo a semafor ukáže dnes na rokovaní krízového štábu. 

V piatok na tlačovej konferencii minister uviedol, že semafor by mal zahŕňať aj otváranie škôl, reštaurácií, povolenie svadieb a iné sféry sociálneho života. Podobný systém má aj susedné Česko.

„Semaforový systém je relatívne dobrá vec, no prináša svoje riziká. Z oranžovej farby sa veľmi ťažko prechádza na zelenú. Je to všetko o zodpovednosti ľudí,“ povedal Krajčí.

Plán predstaví aj Sulík

V pondelok svoj plán predstaví aj minister hospodárstva Richard Sulík. „Neviem na akom dokumente pán Sulík pracuje, ale keď ho predstaví, tak si ho naštudujeme. Možno to bude dobrý kompilát,“ skonštatoval v piatok Krajčí.

O neoficiálnej verzii semaforu ministerstva zdravotníctva informuje Denník N. Návrh má šesť fáz.

Zelená fáza

V prvej sivej fáze je semafor vypnutý. Nasleduje zelená, v ktorej sú napríklad povinné rúška v interiéri, hromadné podujatia sa môžu organizovať do 500 osôb v exteriéri a do 250 v interiéri. Svadby a pohreby sa môžu konať do 50 osôb. Bez obmedzení fungujú školy, kiná, divadlá, ale aj bazény a wellness.

Žltá fáza

V žltej fáze so skóre 2 sa hranica pre hromadné podujatia znižuje na maximálne 50 osôb. V reštauráciách môžu byť pri stole dvaja ľudia a rozostupy medzi stolmi musia byť dva metre. Svadby sa môžu organizovať do 30 osôb.

Oranžová fáza

V oranžovej fáze sú už povinné rúška aj v exteriéri. Hromadné podujatia sú povolené do 30 osôb, reštaurácie môžu mať otvorený len okienkový predaj a vonkajšie terasy. V obchodoch platí pravidlo jeden zákazník na 15 metrov štvorcových. Školy sú otvorené aj naďalej, pridá sa však testovanie. 

Červená fáza

Školy zostávajú otvorené aj v predposlednej červenej fáze. Sprísňuje sa však hranica pre hromadné podujatia na šesť osôb. Otvorené môžu byť len nevyhnutné obchody. Pri svadbách je povolený len obrad do šesť osôb. 

Čierna fáza

V poslednej čiernej fáze sú najprísnejšie opatrenia. Pohyb je obmedzený len na nevyhnutné nákupy, návštevu lekára či pobyt v prírode v rámci okresu. Zatvárajú sa školy, okrem materských a špeciálnych škôl. Hromadné podujatia a zhromažďovanie sú povolené len pre dve osoby. Kiná a divadlá sú aj naďalej otvorené pri 50 percentnej kapacite. Reštaurácie môžu fungovať len na princípe okienkového predaja, zakázané sú už aj terasy. Zatvorené sú nákupné centrá aj kostoly. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.