Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.10.2020, 07:00 Aktualizované dňa 02.11.2020 o 16:50

Výsledky plošného testovania: Prišlo 3,6 milióna ľudí, koronavírus je najvypuklejší v Čadci

  • Na Slovensku sa cez víkend uskutočnila obrovská logistická akcia zameraná na testovanie obyvateľov na koronavírus.
  • V pondelok začali pribúdať kompletné čísla z testovania. Premiér už informoval o konečných číslach.
  • Celkovo sa na testovaní zúčastnilo 3 625 332 ľudí. Infekčných bolo 1,06 percenta z nich.
  • Na začiatku plošného testovania sa vyskytovali viaceré problémy. V sobotu niektoré odberné miesta otvorili neskôr, na iných sa tvorili aj trojhodinové rady, doprava kolabovala.
  • V nedeľu prebiehalo testovanie bez výraznejších komplikácií, na väčšine odberných miesta nehlásili žiadne zdržanie, účasť bola oproti sobote výrazne nižšia.
  • Premiér Igor Matovič potvrdil, že budúci víkend bude druhé kolo, niektoré okresy by sa na ňom však nemuseli zúčastniť.

Počas víkendového plošného testovania odhalili 38 359 nakazených osôb z celkovo testovaných 3 625 332 ľudí. To je 1,06 percenta. Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽANO) po pondelkovom rokovaní vlády.

Premiér skonštatoval, že bežne sme schopní identifikovať 2500 ľudí denne. Počas víkendu sa však podľa jeho slov podarilo výrazne rýchlejšie odhaliť najviac ľudí s najväčšou vírusovou náložou.

Ak by neboli v karanténe, nakaziť by mohli ďalších zhruba 50-tisíc ľudí. „Práve toto je najdôležitejšie počas epidémie – veľmi rýchlym spôsobom identifikovať čo najviac ľudí, ktorí to môžu šíriť ďalej, tých karantenizovať a ochrániť takýmto spôsobom desiatky, až možno stovky tisíc ľudí,“ povedal.

Porovnanie pilotného projektu testovania a celoplošného o týždeň

Zdroj: Úrad vlády

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.