Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2020, 17:03 Aktualizované dňa 30.10.2020 o 20:22

Maďarsko vyšle na Slovensko 200 zdravotníkov na pomoc pri testovaní

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok sa poďakoval za pomoc Maďarsku aj Rakúsku.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok privítal pomoc Rakúska a Maďarska pri celoplošnom testovaní v súvislosti s ochorením COVID-19. Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie.

"Susednému Rakúsku patrí veľká vďaka za vyslanie lekárskeho personálu, ktorý príde pomáhať pri testovaní našich obyvateľov. Je to cenné gesto, na ktoré nesmieme zabúdať. Niet lepšieho spôsobu ako preukázať dobré susedské vzťahy," uviedol Korčok.

​Šéf slovenskej diplomacie požiadal listom o pomoc svojho rakúskeho kolegu Alexandra Schallenberga.

„Pandémia je výzvou pre celý svet, pričom situácia v mnohých krajinách vrátane Slovenska je kritická. Preto sa vláda rozhodla, že zorganizuje celoplošné testovanie obyvateľstva," hovorí Korčok. Potešilo ho, že rakúska vláda zareagovala takto promptne.

Pomoc z Rakúska

Päťdesiat vojenských medikov z Rakúska bude pomáhať pri príprave a vykonaní celoplošného testovania obyvateľstva Slovenska.

Vyplýva to z návrhu, ktorý odsúhlasila vláda na piatkovom rokovaní. Majú tiež pomáhať pri odstraňovaní následkov núdzového stavu.

Maďarsko vyšle 200 zdravotníkov

Korčok sa poďakoval za vyslanie 200 zdravotníkov aj Maďarsku.

"Náš minister vnútra požiadal maďarského kolegu o 50 zdravotníkov, ktorí nám pomôžu pri celoštátnom testovaní. Maďarsko zareagovalo tak, že ich vyšle 200. Vítam, že tak Rakúsko, ako aj Maďarsko aj týmto spôsobom ukázali, čo pre nich znamenajú dobré susedské vzťahy," dodal.

Maďarskí zdravotníci majú podľa slovenského rezortu diplomacie pôsobiť v okresoch Komárno, Levice, Nitra a Trebišov.

Robili nábor

V maďarských zdravotníckych zariadeniach i na univerzitách robili v piatok nábor zdravotníkov, ktorí by v sobotu skoro ráno vycestovali na Slovensko.

Podľa spravodajského servera Index.hu o tom informoval jeden z čitateľov s tým, že rezort vnútra hľadá takmer 150 lekárov či medikov. Na otázku TASR v tejto súvislosti zatiaľ príslušné maďarské orgány nereagovali.

Podľa informácií Index.hu za túto víkendovú pomoc ponúkajú maďarským zdravotníkom 1000 eur.

Spravodajský portál 444.hu sa spýtal príslušných ministerstiev a ďalších kompetentných inštitúcií, koľko maďarských zdravotníkov, kam a na aký čas posielajú.

Portál sa zaujímal aj o to, či nie je v danej extrémne preťaženej situácii maďarského zdravotníctva problematické posielať pomoc do zahraničia namiesto domácim nemocniciam. Ani 444.hu zatiaľ nedostal žiadnu odpoveď.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.