Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2020, 11:15 Aktualizované dňa 21.10.2020 o 11:58

V nemocniacha rýchlo pribúdajú pacienti s covidom. Do štyroch týždňov ich čakáme päťtisíc, tvrdí Matovič

Ak sa nič nezmení, tak sa na Slovensku podľa ministra obrany bude opakovať jarný scenár z Talianska alebo Španielska či ten aktuálny z Česka.

V nemocniacha rýchlo pribúdajú pacienti s covidom. Do štyroch týždňov ich čakáme päťtisíc, tvrdí Matovič
Zdroj: Reuters

V slovenských nemocniciach je aktuálne s ochorením covid-19 alebo s podozrením naň 844 ľudí. Je to o 120 viac ako včera. Oba údaje sú rekordné.

O mesiac desaťnásobok

Deň predým narástol počet hospitalizovaných kvôli koronavírusu o 86, taktiež išlo o rekordné číslo.

​Množstvo ľudí, ktorých koronavírus dostal na nemocničné lôžka, stúpa po tom, ako Slovensko zaznenamenáva prudký rast počtu nakazených. Pravidelne sú hlásené nové vrcholy, včera pribudol ďalší - 2 202 prípadov.

"Keď to pôjde tak aj naďalej, tak v priebehu mesiaca bude 10-násobný počet pacientov. Situácia v nemocniciach začína byť veľmi zlá," povedal po rokovaní vlády minister obrany Jaroslav Naď.

Neskôr premiér Igor Matovič doplnil predpoklad ministerstva zdravnotníctva, že do štyroch týždňov môže byť v slovenských nemocniach päťtisíc pacientov s covidom-19.

Postupne sa začína dvíhať aj počet úmrtí. Do začiatku augusta sa držal pod číslom 30, následne začal postupne rásť a v priebehu októbra sa viac ako dvojnásobili na aktuálnych 98.

Naď varuje pred talianskym scenárom

Ak sa nič nezmení, tak sa na Slovensku podľa Naďa bude opakovať jarný scenár z Talianska alebo Španielska, či ten  aktuálny z Česka.

"Pokiaľ nič nespravíme, tak sme presne v tej situácii aj u nás o niekoľko týždňov. Vtedy budeme riešiť to, čo sme videli v záberoch smutných reportáží o vození truhiel vojakmi niekde v Taliansku," vyjadril sa šéf rezortu obrany.

Vládni predstavitelia na čele s predsedom vlády vidia dve možnosti, ako to odvrátiť. Buď úspešné celoplošné testovanie, alebo úplný lockdown.

​Celoplošné testovanie prebehne počas troch najbližších víkendov, prvá fáza len v okresoch Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín a Bardejov, ďalšie dve už budú celoslovenské. Už po úvodnej fáze plánuje vláda zaviesť testovanie na hraniciach.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.