Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2020, 14:44

Matovič pritlačil. Pre ľudí bez testu chce meniť bezplatnú zdravotnú starostlivosť

Dnes mimoriadne rokuje vláda. Na programe je aj otázka dobrovoľnosti celoplošného testovania.

Matovič pritlačil. Pre ľudí bez testu chce meniť bezplatnú zdravotnú starostlivosť
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) včera predstavil svoj plán na celoplošné testovanie na koronavírus. Prvé testovanie by malo prebehnúť cez dušičkový víkend s časťou obyvateľstva, s druhou o týždeň neskôr. 

Nedávno boli prijaté prísnejšie opatrenia a už dlhšie sa hovorí aj o celoštátnom lockdowne krajiny. 

Opatrenia proti šíreniu choroby však zdvihli vlnu nevôle, ktorá vyústila do protestov v hlavnom meste, pri ktorých polícia použila slzný plyn či vodné delo. 

Dnes mimoriadne rokuje vláda. Na programe je aj otázka dobrovoľnosti celoplošného testovania. Premiér si myslí, že by nemalo byť povinné, v relácii Na telo však dnes hovoril aj o možných postihoch za jeho nepodstúpenie. 

"Ja si osobne myslím, že by to malo byť dobrovoľné, ale ten, kto sa nezúčastní, jednoducho nebude mať nejaké výhody, ktoré štát bude poskytovať v budúcom roku," povedal premiér. 

"Ja si myslím, že je úplne legitímne v takejto situácii tým ľuďom, ktorých sme videli včera pred Úradom vlády, ak si takíto ľudia povedia, že oni jednoducho na testovanie nepôjdu, ja nevidím najmenší dôvod, aby tí zodpovední ľudia, ktorí sú uvedomujú, čo je covid-19 a čo nám to môže spôsobiť na ekonomike, aby sa potom týmto ľuďom skladali na zdravotnú starostlivosť alebo niečo podobné."

Spomenul aj návrh na zmenu v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Podľa Matoviča by ľudia, ktorí sa rozhodli testovanie neabsolvovať, mohli mať poskytovanú ako bezplatnú len základnú zdravotnú starostlivosť.

"A na špecialitky si budú napríklad priplácať. Hovorím to ako návrh. Prečo by tí zodpovední mali naveky doplácať na tých nezodpovedných?" Dodal premiér. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.