Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.10.2020, 10:25 Aktualizované dňa 06.10.2020 o 16:11

Jankovskej synovia budú vysvetľovať, ako prišli k majetku. Šeliga dáva podnet na prokuratúru

Podľa podpredsedu parlamentu nie je možné, aby štát nedokázal riešiť nelegálny majetok po tom, ako ho niekto prepíše na deti.

Jankovskej synovia budú vysvetľovať, ako prišli k majetku. Šeliga dáva podnet na prokuratúru
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga dáva podnet na generálnu prokuratúru a finančnú políciu v súvislosti s majetkom Moniky Jankovskej a Kajetána Kičuru, ktorý prepísali na svoje deti. 

Podľa Šeligu musí byť štát schopný zhabať majetok, ktorý pochádza z nepoctivých zdrojov aj v prípade, že bol prepísaný na deti. 

​Šeliga upozornil, že Jankovská pri svojich deklarovaných príjmoch disponovala majetkom, na ktorý nemala. 

"Podávam podnet na generálnu prokuratúru, aby začala v tejto veci konať z titulu bezdôvodného obohatenia," povedal s tým, že sa podnet bude týkať aj majetku, ktorý Jankovská prepísala na svojich synov ako napríklad byt pod hradom za 600-tisíc eur. 

"Mladí Jankovskí majú veľké majetky a nevedia vysvetliť, odkiaľ ich majú. Vysvetlenie dala mi ich matka nestačí," dodal. 

Syn Kajetána Kičuru podobne prišiel k dvom bytom, ktoré mu kúpil otec. "Podáme podnet na generálnu prokuratúru, aby to začala skúmať," dodal. 

Druhý inštitút, ktorý sa podľa Šeligu nevyužíva, je preukazovanie pôvodu majetku. V tejto súvislosti dáva podnet na finančnú políciu.

"Náš právny poriadok má inštitúty na to, aby sme dokázali zhabať majetky, ktoré boli získané z nepoctivých zdrojov."

Šeliga hovorí, že nemôžeme dopustiť, aby napríklad Jankovská skončila tak, že bude využívať byt pod hradom za 600-tisíc eur a štát s tým nebude môcť nič spraviť.

​Podľa Šeligu nie je možné, aby štát zostal bezzubý v prípade, že niekto majetok, ktorý nadobudol z nelegálnych peňazí, prepíše na deti. 

Podľa dočasného prezidenta Policajného zboru Petra Kovaříka polícia v prípadoch koná. Časť majetku Kičuru bola podľa neho zaistená, takisto aj peniaze na účtoch ďalších osôb, ktoré sa vyskytujú v spise.

Pri Jankovskej polícia taktiež skúma majetok i všetky súvislosti. Časť majetku už bola prevedená alebo už nie je vedená na jej meno.

Ako načrtol v tejto súvislosti, v rámci reorganizácie polície by mala vzniknúť na Národnej kriminálnej agentúre a územných vyšetrovacích orgánoch nová štruktúra pod názvom finančné vyšetrovanie.

Jankovská je obvinená z trestných činov podplácania a prijímania úplatku. Momentálne je vo väzbe. Bývalého predsedu hmotných rezerv Kičuru vláda odvolala koncom marca pre pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19.

Od konca apríla pre obvinenia z iných trestných činov ho väzobne vyšetruje Národná kriminálna agentúra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.