Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.09.2020, 19:37 Aktualizované dňa 23.09.2020 o 20:32

Obvinený z prípravy Lipšicovej vraždy ide do väzby. Všetko bolo dopredu pripravené, tvrdí

NAKA Kracinu zadržala v rámci akcie Objednávka v pondelok. Mal pripravovať vraždy Žilinku a Lipšica.

Obvinený z prípravy Lipšicovej vraždy ide do väzby. Všetko bolo dopredu pripravené, tvrdí
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Dušana Kracinu obvineného v kauze prípravy vrážd prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica budú stíhať väzobne.

​Rozhodol o tom v stredu sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica. Obvinený, ktorý tvrdí, že je nevinný, podal voči rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.

O sťažnosti rozhodne Najvyšší súd

"Som nevinný, všetko bolo dopredu pripravené," reagoval Kracina, keď ho zo súdu odvážala eskorta.

"Sudca pre prípravné konanie ŠTS rozhodol o vzatí do väzby Dušana K. z dôvodnej obavy pokračovania v trestnej činnosti, ako aj z dôvodnej obavy úteku obvineného. Takzvaný kolúzny dôvod nebol vzhliadnutý týmto súdom," konštatoval prokurátor ÚŠP po skončení rozhodovania.

Keďže sudca neakceptoval jeho návrh na kolúznu väzbu, aj on podal sťažnosť, o ktorej rozhodne NS SR. Rozhodnutie tak nie je právoplatné.

"S mojím klientom sme sa dnes prišli pred ŠTS presvedčiť, či zvíťazí zákon a právo alebo ulica. Namiesto spravodlivosti rozhodla ulica. Môj mandant absolútne popiera spáchanie skutku, ktorý sa mu kladie za vinu. Mám za to, že väzobné dôvody vôbec neexistujú a môže byť vyšetrovaný na slobode," reagoval právny zástupca Kracinu Miroslav Kučera. "Pokračujeme ďalej," dodal.

Prijať ju mala Zsuzsová

Prokurátor ÚŠP podal na ŠTS návrh na väzbu obvineného Dušana K. pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy v štádiu prípravy formou účastníctva.

Národná kriminálna agentúra ho zadržala v rámci akcie Objednávka v pondelok. Mal pripravovať spomínané vraždy Žilinku a Lipšica a na trestnom čine sa zúčastniť ako objednávateľ.

Z príprav vrážd prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho, Žilinku a Lipšica obvinil koncom augusta 2019 vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra Alenu Zsuzsovú, Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka a Zoltána Andruskóa. Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť na jeseň 2017. Prijať ju mala Alena Zsuzsová.

Podľa vyjadrení Žilinku a Šufliarskeho bola motívom pripravovaných vrážd ich práca. Lipšic si myslí, že motív zavraždiť ho mal podnikateľ Marian K.

Dušan K. sa objavil v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka. Odsúdený Zoltán Andruskó tvrdil, že ho navštívil v mene nitrianskeho podnikateľa Norberta B. Mal mu oznámiť, že v súvislosti s vraždou hľadajú v Maďarsku bieleho koňa.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.