Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.09.2020, 17:21

Potrebovali by sme zatiahnuť ručnú brzdu, situácia sa zhoršuje, hovorí Krajčí

V slovenských nemocniciach je 11 infekčných oddelení, z toho na dvoch je "napätá situácia".

Potrebovali by sme zatiahnuť ručnú brzdu, situácia sa zhoršuje, hovorí Krajčí
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Počty infikovaných koronavírusom na Slovensku budú zo dňa na deň rásť. Rastový faktor je 3,91 percenta, uviedol to v piatok na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Tento trend by sa dal podľa neho zastaviť prísnejšími opatreniami. "Zákaz hromadných podujatí v zariadeniach verejného stravovania by mohol výrazne pomôcť," hovorí minister.

​Krajčí oznámil nárast počtu červených a oranžových regiónov. Aktuálna epidemiologická situácia sa podľa neho zhoršuje.

"Postupne to rastie. Dá sa očakávať približne 20-percentný týždenný nárast, takže to číslo, žiaľ, bude vyššie. Potrebovali by sme zatiahnuť ručnú brzdu a videli by sme, aký by to malo efekt," hovorí Krajčí.

Napätá situácia

V slovenských nemocniciach je 11 infekčných oddelení, z toho na dvoch je "napätá situácia".

Hraničný počet zaplnených lôžok je v Michalovciach, priblížil infektológ Pavol Jarčuška. Ak sa počet lôžok na infekčnom oddelení zaplní, nastáva reprofilizácia lôžok na ďalšom oddelení, vysvetlil.

Testy sú na mesiac dopredu

Mikas tvrdí, že Slovensko má testy približne na mesiac dopredu. Veľkokapacitné odberové miesta nie sú však vyťažené tak, ako by mohli, poukazuje Krajčí.

V Bratislave je testovaných približne 400 ľudí, v prípade potreby sú prevádzkovatelia schopní kapacity zvýšiť na tisíc testov.

Mohli by sme mať antigénové testy

Problém by mohol byť podľa ministra v laboratóriách, ich kapacita je 7500. "Nie je to slabá kapacita, je relatívne solídna," poznamenal.

Krajčí spolu s Jarčuškom informovali, že v priebehu pár týždňov by Slovensko mohlo mať k dispozícii antigénové testy, ktoré zistia prítomnosť vírusu. Tieto testy majú podľa Jarčušku 98-percentnú presnosť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.