Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.09.2020, 14:59 Aktualizované dňa 18.09.2020 o 16:36

Máme už 14 červených okresov, reprodukčné číslo je nad číslom jeden, oznámil Krajčí

Minister zdravotníctva uviedol, že ma Slovensku týždenne rastú pozitívne prípady u obyvateľov nad 65 rokov.

Máme už 14 červených okresov, reprodukčné číslo je nad číslom jeden, oznámil Krajčí
Zdroj: NCZI

Aktuálna situácia na Slovensku týkajúca sa nového koronavírusu sa postupne zhoršuje. Rastie počet červených aj oranžových regiónov, ktorých je zhodne po 14.

Zelených regiónov v krajine je momentálne 51. Na piatkovej tlačovej besede to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Poznamenal, že týždenne rastú pozitívne prípady u obyvateľov nad 65 rokov.

Červených je päť okresov v Bratislave, okresy Trnava, Nitra, Žarnovica, Trenčín, Púchov, Lučenec, Tvrdošín, Michalovce, Snina.

Rovnako je 14 oranžových okresov - Skalica, Malacky, Pezinok, Senec, Galanta, Dunajský Streda, Považská Bystrica, Veľký Krtíš, Liptovský Mikuláš, Námestovo, Stará Ľubovňa, Sabinov, Prešov, Vranov nad Topľou.

"Postupne to rastie. Dá sa očakávať približne 20-percentný týždenný nárast, takže to číslo, žiaľ, bude vyššie. Potrebovali by sme zatiahnuť ručnú brzdu a videli by sme, aký by to malo efekt," hovorí Krajčí.

Zdrojmi nákazy na Slovensku sú podľa Krajčího svadby, rodinné a firemné oslavy, diskotéky a bary, väčšie cirkevné stretnutia, športové kempy, pracoviská a ubytovne. Hlavný hygienik Ján Mikas preto vydal od piatka zákaz hromadných podujatí v priestoroch verejného stravovania, čiže reštauráciách, nočných baroch, kluboch a diskotékach.

Ak by sa počet osôb na zhromaždeniach znížil z 500 na 100, počet kontaktov by tak poklesol 25-krát, vysvetlil minister s tým, prečo je dôležité limitovať zhromaždenia osôb.

Pri súčasnom stave epidémie na Slovensku je pre človeka na zhromaždení s kapacitou 500 ľudí 16-percentná šanca, že sa nakazí. V Bratislave je táto šanca 37-percentná, podotkol Krajčí. Dodal však, že znížením napríklad limitu pre svadby na maximálne 30 ľudí táto šanca klesá pod jedno percento.

Z okolitých krajín je rizikové Česko, Maďarsko, Rakúsko aj Ukrajina, kde narastá počet prípadov. V Poľsku počet nakazených klesá, povedal šéf rezortu zdravotníctva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.