Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2020, 16:48

Čaputová reagovala na odvolávanie Matoviča. Hovorí o chybnej diagnóze

Prezidentka Zuzana Čaputová ocenila vládu za dobrý program a ambiciózne ciele v boji proti korupcii.

Prezidentka Zuzana Čaputová na margo odvolávania premiéra Igora Matoviča uviedla, že dôležitý nie je len výsledok hlasovania, ale aj postoje a slová politikov, ktoré odvolávaniu premiéra predchádzali.

​"Spor ohľadom diplomovej práce premiéra hlasovanie poslancov v parlamente prehĺbili polarizáciu v krajine na tých, čo sú proti a za mafiu. Je to však neúplná, a preto chybná diagnóza," napísala prezidentka na sociálnej sieti.

Podľa nej táto diagnóza opomína ľudí, ktorí majú inú predstavu o tom, čo je správne a o tom, ako by sa dočasní držitelia verejnej moci mali v takejto situácii zachovať.

"Táto predstava nemalého počtu ľudí je však prirodzená a v kontexte predvolebných vyhlásení aj pochopiteľná. Preto je dôležité, aby ľudia, ktorí v tejto situácii žiadali jasné vysvetlenie a mali legitímne očakávania, neboli obviňovaní z podpory mafie," doplnila Čaputová.

Ocenila vládu za dobrý program a ambiciózne ciele v boji proti korupcii. Vyzvala, že spoločnou snahou musí byť naďalej spájanie spoločnosti a budovanie dôvery v inštitúcie a ich predstaviteľov. 

Opozícia neuspela s pokusom odvolať premiéra Matoviča. Jej návrh na vyslovenie nedôvery šéfovi exekutívy podporilo iba 47 zo 125 prítomných poslancov. Proti bolo 78 poslancov, nikto sa nezdržal. Matovič čelil odvolávaniu pre kauzu jeho diplomovej práce, ale aj pre jeho pôsobenie v kresle premiéra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.