Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.07.2020, 11:20

Spišiak pripravuje veľkú reformu polície, má byť na čele 20-členného tímu

Na reforme sa má podieľať aj viceprezidentka policajného zboru či bývalý policajt.

Spišiak pripravuje veľkú reformu polície, má byť na čele 20-členného tímu
Zdroj: HN/Peter Mayer

Ministerstvo vnútra vytvorilo 20-členný tím, ktorý pripravuje veľkú reformu polície. Na jeho čele má byť bývalý policajný šéf Jaroslav Spišiak. 

Na reforme sa má podieľať aj prvá viceprezidentka policajného zboru Jana Maškarová. V tíme je tiež bývalý policajt Branislav Diďák, ktorý vedie iniciatívu Za lepšiu políciu a spolupracoval aj so stranou Spolu. Informáciu priniesol portál Topky.sk.

​Prvou veľkou zmenou v policajnom zbore po nástupe novej vlády je odstúpenie Milana Lučanského. Policajný prezident oznámil svoje rozhodnutie na konci júna. Z čela polície odíde na konci augusta. 

Svoj krok odôvodnil tým, že vedenie ministerstva vnútra politizuje políciu. 

Lučanský neuznáva Mikulca

Lučanský sa tiež ​vyjadril, že nechce ďalej spolupracovať so súčasným vedením ministerstva, pretože on nemá ich dôveru a oni zase nemajú tú jeho.

"Uznávam, že vnímam Romana Mikulca ako korektného človeka, ale neuznávam ho ako ministra vnútra. Naše pohľady na ďalší chod polície sú rozdielne, naše názory na viacero tém sú odlišné," povedal odchádzajúci šéf polície.

Ministrov poradca 

Podľa Mikulca je Lučanského koniec výsledkom ich spoločnej dohody. Minister vnútra si po svojom nástupe do funkcie vybral za svojho poradcu Spišiaka, ktorý by mal teraz pripraviť reformu polície. 

Spišiak bol v rokoch 2010 až 2012 prezidentom Policajného zboru. Ešte ako policajný viceprezident sa stal známym pre svoje tajomné vyjadrovanie sa pre médiá.

V roku 2004 spôsobil rozruch medzi politikmi, keď vyhlásil, že „organizovaný zločin má svoje chápadlá aj v Národnej rade“.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.