Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2020, 12:22 Aktualizované dňa 30.06.2020 o 14:15

Lučanský oznámil, že končí na čele polície: Neuznávam Mikulca ako ministra vnútra

Končiaci policajný prezident nevylúčil účasť na projekte expremiéra Petra Pellegriniho, ktorý zakladá politickú stranu.

Milan Lučanský končí na poste prezidenta policajného zboru. Informuje o tom na svojom facebookovom účte. Ku koncu augusta požiadal o uvoľnenie zo služobného pomeru, v polícii tak skončí po 30 rokoch. 

Politickú budúcnosť nevylúčil. "K tejto otázke je mi ťažko sa vyjadrovať, som vo výpovednej lehote," reagoval Lučanský na otázku, či je v hre jeho účasť na projekte expremiéra Petra Pellegriniho, ktorý opustil Smer a zakladá stranu s názvom Hlas.

"Po ukončení možno potom oznámim, že čo bude. Nechcem predbiehať, neviem, či som stotožnený s tým, že by som vstúpil do politiky," dodal.

Ministra vníma ako korektného

"Nechcem niesť zodpovednosť za to, že vedenie ministerstva vnútra politizuje políciu. Je to veľký krok späť. Zvážil som všetky možnosti, ktoré mi zákon ponúka. Premyslel som si svoj krok zo všetkých strán," tvrdí Lučanský.

​Vyjadril sa, že nechce ďalej spolupracovať so súčasným vedením ministerstva vnútra, pretože on nemá ich dôveru a oni zase nemajú tú jeho.

"Uznávam, že vnímam Romana Mikulca ako korektného človeka, ale neuznávam ho ako ministra vnútra. Naše pohľady na ďalší chod polície sú rozdielne, naše názory na viacero tém sú odlišné," približuje odchádzajúci šéf polície.

Dôvody na odvolanie nevidí

Lučanský ďalej tvrdí, že nechce niesť zodpovednosť za začínajúci úpadok polície, čomu by podľa vlastných slov nevedel zabrániť, keďže mu už teraz vedenie ministerstva siahlo na právomoci.

"Možnosť brannobezpečnostného výboru považujem za stratu času, keďže matematika nepustí a koaličný štvorlístok má trojpätinovú väčšinu," napísal Lučanský s tým, že dôvod na jeho odvolanie nie je žiadny. 

Podľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) je Lučanského koniec výsledkom ich spoločnej dohody. "Hoci sa s prezidentom Policajného zboru, Milanom Lučanským, v mnohých témach zhodujeme, existuje aj viacero oblastí, v ktorých máme odlišný názor na to, ako by mal Policajný zbor vyzerať a fungovať," pripustil minister. 

​Otázka možnej rezignácie Lučanského bola na stole už od vymenovania novej vlády. Minister vnútra Roman Mikulec, sa k tomu priamo vyjadrovať nechcel. Tvrdil, že rozhodnutie, či vo funkcii zotrvá, bude na Lučanskom. Obdobne sa včera vyjadril aj premiér Igor Matovič.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.