Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.06.2020, 14:20

Nosenie rúšok sa opäť upraví. Pozrite si, čo sa od soboty zmení

Všetkým osobám sa zakáže až do odvolania vychádzať a pohybovať sa na verejnosti v priestoroch interiérov budov a v MHD bez nosenia rúšok.

Podmienky nosenia rúšok sa od soboty od 6.00 hod. opäť upravia. Všetkým osobám sa zakáže až do odvolania vychádzať a pohybovať sa na verejnosti v priestoroch interiérov budov a v prostriedkoch verejnej dopravy bez prekrytia horných dýchacích ciest, čiže nosa, úst, ako je napríklad rúško, šál, šatka.

Výnimky

Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva. Nosenie však bude mať svoje výnimky.

Povinnosť nosiť rúško nemajú deti do troch rokov veku, osoby so závažnými poruchami autistického spektra, vodiči verejnej dopravy, ktorí sú sami v uzavretej kabíne oddelene od ostatného priestoru určeného na prepravu osôb.

Ďalej pedagogickí zamestnanci alebo odborní zamestnanci, teda napríklad asistent učiteľa alebo špeciálny pedagóg v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu.

Výnimka z nosenia rúšok sa vzťahuje aj na žiakov základnej a strednej školy v interiéri školy v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu, žiakov pri konaní prijímacích skúšok, komisionálnych skúšok, jazykových skúšok, skúšok odbornej spôsobilosti na výkon povolania a pri ukončovaní výchovy a vzdelávania, poslucháčov pri konaní štátnych jazykových skúšok, deti v interiéri materskej školy a jaslí, osôb pri výkone športu, fotografovaných osôb na čas nevyhnutný pre výkon procesu fotografovania, osôb nevesty a ženícha pri svadbe, detí pristupujúcich k prvému svätému prijímaniu, účinkujúcich pri nakrúcaní audiovizuálneho diela alebo výrobe programu a výkonných umelcov pri podávaní umeleckého výkonu.

Wellnes či kúpaliská

Rovnako rúška nemusia mať osoby vo wellness a umelých kúpaliskách, účastníci zotavovacích podujatí pre deti a mládež vrátane personálu, pri všetkých aktivitách v rámci lokality, vyhradenej na konanie daného zotavovacieho podujatia, ako aj pri pobyte vo voľnej prírode, zamestnanci, vykonávajúci prácu v spoločnom pracovnom priestore, ak sú od seba alebo od iných osôb vzdialení minimálne dva metre, alebo zamestnanec, ktorý sa nachádza na pracovisku sám.

Súčasne hygienici odporúčajú vychádzať a pohybovať sa na verejnosti v priestoroch exteriérov s prekrytím horných dýchacích ciest, ako je napríklad rúško, šál, šatka pre osoby neuvedené vo výnimkách vyššie, pokiaľ je ich vzdialenosť od osôb, ktoré s nimi nežijú v spoločnej domácnosti, menšia ako dva metre.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.