Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.06.2020, 15:19

Korčok: Memorandum SMK je odmietnutie ústretového gesta

Memorandum Maďarov žijúcich na Slovensku predložila delegácia mimoparlamentnej SMK na utorkovom stretnutí premiéra a členov vlády.

Korčok: Memorandum SMK je odmietnutie ústretového gesta
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Memorandum maďarskej komunity, ktoré tento týždeň predložila mimoparlamentná SMK premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO), neprispieva dobrým vzťahom medzi Slovenskom a Maďarskom. Myslí si to šéf rezortu slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS), ktorý memorandum považuje za odmietnutie ústretového gesta predsedu vlády.

"Len z médií poznám obsah komunikácie, ktorá bola odovzdaná predsedovi vlády Igorovi Matovičovi v predvečer Trianonu. Ak je však toto odpoveď na podanú ruku maďarskej komunite zo strany predsedu vlády, tak to vnímam ako odmietnutie ústretového gesta slovenského premiéra," uviedol s tým, že ho to prekvapuje.

Rozporné štandardy 

"V zásade je to plne v rozpore so všetkými štandardami ochrany práv národnostných menšín v Európe, pričom to navyše nijakým spôsobom neprispieva dobrým vzťahom medzi Slovenskom a Maďarskom," doplnil Korčok. Poznamenal, že je to zároveň v rozpore s duchom a atmosférou jeho návštevy v Budapešti tento týždeň.

Memorandum Maďarov žijúcich na Slovensku predložila delegácia mimoparlamentnej SMK na utorkovom stretnutí premiéra a členov vlády pri príležitosti 100. výročia podpísania Trianonskej mierovej zmluvy a Dňa národnej spolupatričnosti Maďarov.

Most-Híd varuje 

Memorandum obsahuje desať požiadaviek, ktoré je potrebné riešiť čo najskôr. Žiadajú nimi napríklad uznanie Maďarov za svojbytný politický národ v rámci Slovenska či vytvorenie Maďarského okolia spravovaného Maďarmi prostredníctvom svojich volených zástupcov.

Most-Híd varuje pred nepriateľskými odozvami na stretnutie, ktoré sa konalo na Bratislavskom hrade. Zdôrazňuje, že emócie vyvolané Trianonom nesmú ohroziť dobré slovensko-maďarské vzťahy. Most-Híd nespochybňuje dobrý úmysel predsedu vlády, "ale individuálna iniciatíva premiéra Matoviča nepomohla tomu, aby spolupráca a slovensko-maďarský dialóg aj v budúcnosti mohol byť konštruktívny".

Mimoparlamentná strana upozorňuje, že zneužívanie výročia podpísania Trianonskej zmluvy slovenskými aj maďarskými stranami sa nám môže vypomstiť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.