Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.06.2020, 15:10 Aktualizované dňa 04.06.2020 o 16:57

SMK má požiadavky na Matoviča. Odborník tam vidí autonómiu pre Maďarov

Delegácia Strany maďarskej komunity Igorovi Matovičovi odovzdala zoznam požiadaviek nazvaný Memorandum maďarskej komunity.

SMK má požiadavky na Matoviča. Odborník tam vidí autonómiu pre Maďarov
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Zmena preambuly slovenskej Ústavy, slobodné využívanie národných symbolov či jazyková rovnocennosť. Delegácia Strany maďarskej komunity odovzdala premiérovi Igorovi Matovičovi požiadavky v dokumente nazvanom Memorandum maďarskej komunity.

"Vyjadrili ste sa, že „minulosť sme nepísali, budúcnosť je v našich rukách”. V duchu tejto vety Vás žiadame, aby ste napomáhali zachovaniu a rozvoju maďarskej komunity na Slovensku," píše sa v dokumente.

​SMK upozorňuje na pokračujúci úbytok Maďarov na území Slovenska. "Ak úbytok našej komunity bude pokračovať takýmto tempom, v priebehu niekoľkých desaťročí sa môže maďarský jazyk vytratiť z obcí a miest Južného Slovenska, tak ako to stanovili niektorí aktéri slovenskej politickej scény za cieľ."

Úrad vlády na Memorandum reagoval len v krátkosti. "Vláda SR sa bude venovať napĺňaniu menšinovej politiky v zmysle aktuálneho programového vyhlásenia vlády SR a príslušnej platnej legislatívy," stojí v reakcii pre HN. 

Zmena v Ústave 

Maďari žiadajú, aby bola ich komunita uznaná za štátotvornú a aby mohli slobodne používať svoje národné symboly, akými sú hymna či vlajka. Chcú tiež zabezpečenie rovnocennosti jazyka na území obývanom maďarskou komunitou. 

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.