Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.05.2020, 12:00 Aktualizované dňa 19.05.2020 o 13:10

Pellegrini kritizuje koalíciu: Lex Lipšic slúži na zatváranie politických oponentov

Peter Pellegrini zastáva názor, že na čele prokuratúry by mal byť prokurátor, nie laik.

Pellegrini kritizuje koalíciu: Lex Lipšic slúži na zatváranie politických oponentov
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Návrh novely zákona, ktorou chcú koaliční poslanci umožniť kandidovať na post generálneho prokurátora aj civilom, nazval podpredseda parlamentu a Smeru Peter Pellegrini "lex Lipšic".

Na dnešnej tlačovej konferencii totiž vyhlásil, že novela má dostať na čelo prokuratúry exministra a advokáta bez prokurátorských skúseností Daniela Lipšica.

​​"Jediným cieľom tohto zákona je to, aby sa tento pán mohol stať generálnym prokurátorom a pomohol naplniť sľuby koalície o zatváraní politických oponentov," povedal Pellegrini.

Pellegrini: Víťaz je dopredu jasný

Za zarážajúce označil, že návrh predložili poslanci vládnej koalície a nie ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá s tým podľa neho nič nechce mať.

Pellegrini zastáva názor, že na čele prokuratúry by mal byť prokurátor, nie laik. "Ja nespochybňujem osobnosť a kvality pána Lipšica," doplnil s tým, že ide o mediálnu celebritu.

"My sa nebránime zmenám v rozsahu osôb, ktoré môžu navrhnúť kandidátov," poznamenal Pellegrini a dodal, že Smer tiež nemá nič proti verejnému vypočutiu kandidátov na funkciu generálneho prokurátora, čo je súčasťou návrhu koaličných poslancov.

Pellegrini spochybňuje transparentnosť výberu nového šéfa prokuratúry, pretože podľa neho je Lipšicovo meno už teraz predmetom rokovaní v koalícii. "Je dopredu jasné, kto sa má na Slovensku stať generálnym prokurátorom," uviedol.

Aktuálne to pre Lipšica nie je téma

Daniel Lipšic dnes v reakcii vyhlásil, že v tejto chvíli nevidí dôvod uvažovať nad kandidatúrou za generálneho prokurátora.

Pripomína, že podľa súčasného zákona sa o funkciu môžu uchádzať len prokurátori. Toto rešpektuje a špekulácií okolo zmeny zákona a jeho prípadnej kandidatúry sa nemieni zúčastňovať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.