Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.05.2020, 15:25 Aktualizované dňa 12.05.2020 o 20:50

Matovič o otváraní škôl a škôlok: Keď sa podmienky nezhoršia, v pondelok oznámime radostnú správu

Premiér Igor Matovič uviedol, že nástup detí do materských a základných škôl by mal byť dobrovoľný.

Matovič o otváraní škôl a škôlok: Keď sa podmienky nezhoršia, v pondelok oznámime radostnú správu
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

V utorok zasadlo konzílium odborníkov, ktoré sa venovalo téme možného otvárania materských škôl a prvého stupňa základných škôl. Výsledky budú známe v pondelok. Oznámil to premiér Igor Matovič. 

"Chystáme všetko tak, že keď budeme vidieť, že sa podmienky nezhoršujú, tak aby sme budúci pondelok mohli oznámiť radostnú správu," povedal Matovič. Večer v telvízii Markíza Matovič spresnil, že k otváraniu škôlok a škôl by mohlo prísť od prvého júna.

"Ak by sme v pondelok povedali, že ideme do toho, tak keď sa otvoria najskôr od 1. júna, aby mali zriaďovatelia čas všetko zariadiť," povedal Matovič.

​Cieľom stretnutia s konzíliom bolo podľa neho dohodnúť presné podmienky, ako budú materské a základné školy po otvorení fungovať. "Nemali sme cieľ rozhodnúť o presnom termíne," poznamenal.

Podľa Matoviča by mal byť nástup detí do materských a základných škôl dobrovoľný. Tvrdí, že sa počíta s tým, že nie všetci rodičia pošlú svoje dieťa do škôlky.

"Všetko bude dobrovoľné. Či pošlete dieťa do školy, do škôlky alebo do letnej školy. Žiadny rodič nebude nútený," dodal.​

"Čím viac sa ukáže, že sme to zvládli. Čím lepšie výsledky budeme mať cez víkend, tak tým viac môžeme byť odvážnejší pri rušení reštrikcií," uviedol premiér.  Všetko však musí byť podľa neho "po špičkách a opatrne."

Premiér tvrdí, že v pondelok sa vyhodnotí, ako sa predchádzajúce uvoľňovanie opatrení prenieslo na počet pozitívne testovaných.

"Ak sa ukáže, že vírus máme pod kontrolou, o to viac budeme odvážni pri čomkoľvek inom. Či v školách, škôlkach alebo v iných opatreniach," doplnil.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.