Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.04.2020, 19:32 Aktualizované dňa 05.04.2020 o 20:53

Matovič vláde navrhne zákaz vychádzania na sviatky. Budú aj výnimky

Premiér chce, aby obmedzenia platili od 8. do 13. apríla, teda už pred Veľkou nocou.

Matovič vláde navrhne zákaz vychádzania na sviatky. Budú aj výnimky
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa po dnešnom rokovaní s radou odborníkov rozhodol počas Veľkej noci zaviesť nové opatrenie.

Od stredy rána ôsmeho apríla do pondelka 13. apríla bude v rámci prevencie proti šíreniu ochorenia Covid-19 rozšírený núdzový stav a bude omedzený pohyb na celom území Slovenska. Na obmedzenie budú platiť viaceré výnimky. 

"Bude to obmedzenie voľného pohybu osôb, keď niekto chce, tak môžeme povedať zákaz. Bude zakázané voľne sa pohybovať osobám, okrem konkrétnych výnimiek," spresnil Matovič.

"Keď zvládneme aj túto skúšku, niečo, čo Slovensko za posledné desiatky rokov nezažilo, že by sme mali vládou určený zákaz vychádzania, tak pevne verím, že zvládneme aj ďalšie skúšky, ktoré pred nami stoja. Toto je menšia šesťdňová skúška do toho ťažšieho obdobia, ktoré nás čaká," povedal.

Obmedzenia s výnimkami 

O obmedzení pohybu bolo rozhodnuté na základe odporúčania skupiny odborníkov pod vedením exministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej.

"Na základe rozhodnutia týchto ľudí idem zajtra na vládu s návrhom uznesenia, ktorého cieľom bude obmedziť voľný pohyb osôb na obdobie od ôsmeho apríla do 13. apríla," povedal premiér. 

Na obmedzenie sa budú vzťahovať tieto výnimky:

  • cesta do a zo zamestnania
  • nákup
  • návšteva lekára
  • pobyt v prírode v rámci okresu
  • pohreb príbuzného
  • starostlivosť o príbuzného
  • susedská výpomoc

Dohliadať budú ozbrojené zložky

Na dodržiavanie obmedzenia bude dohliadať polícia a armáda. "Určite oslovíme aj ministra vnútra aj ministra obrany, aby boli všetky ozbrojené zložky v plnej pohotovosti, aby robili kontrolu dodržiavania tohto nariadenia," uviedol premiér.

"Mám veľkú nádej, že absolútna väčšina z nás bude zodpovedných a nebude sa snažiť obchádzať systém," dúfa.

"My nechceme, aby sa zastavil život, my chceme prijať rozumné opatrenia, ktoré budú chrániť tých najzraniteľnejších," to sú podľa Matoviča hlavne starší. Zdôraznil však, že nie len tí, ale aj mladí ľudia zomierajú na koronavírus.

"Cestovať znamená darovať smrť"

Obmedziť verejnú dopravu by podľa Matoviča bolo kontraproduktívne, keďže v menšom počte spojov by sa koncentrovalo viac ľudí a "z epidemiologického hľadiska je nebezpečnejšie, keď je viacej ľudí v menšom priestore," vysvetlil.

"Cestovať v situácii pandémie znamená roznášať vírus. A pri takomto víruse, s vysokou smrtnosťou, cestovať znamená darovať smrť," dodal Matovič. 

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.