Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.04.2020, 12:54

Matovič už otvorene volá po úplnom blackoute krajiny. Vysvetlil, čo by to pre Slovensko znamenalo

  • Igor Matovič vyhlásil, že Slovensko má teraz na výber z dvoch možností, ako postupovať ďalej.
  • Jednou je pokračovať v nastúpenom trende, druhou úplný blackout krajiny.
  • On osobne je za druhú možnosť a na tlačovej konferencii vysvetlil, čo by pre Slovensko znamenala.
Matovič už otvorene volá po úplnom blackoute krajiny. Vysvetlil, čo by to pre Slovensko znamenalo
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Slovensko je v situácii, kedy koronavírus poráža medicínsky, no prísnymi opatreniami dusí vlastnú ekonomiku. Takýto stav pritom môže trvať veľmi dlho, čo bude pre slovenské hospodárstvo zničujúce.

Na svojej dnešnej tlačovej konferencii to povedal premiér Igor Matovič s tým, že Slovensko teraz stojí pred vážnym rozhodnutím. Riešením by podľa neho bol "blackout" Slovenska, teda vyhlásenie výnimočného stavu. Matovič osobne je za tento variant.

"My tým, že vírus sme medicínsky stlačili, budeme aj o rok, keď nebude vakcína, v takomto móde ako sme dnes. No a to je dlhodobá ekonomická smrť. Môj názor aj názor viacerých ekonómov," povedal Matovič.

​​​Do kontrastu dal Taliansko a Španielsko, krajiny, ktoré sú aktuálne nákazou masívne postihnuté a denne hlásia stovky obetí, no "v októbri im ekonomika začne opäť fungovať."

Matovič vyhlásil, že Slovensko preto má teraz na výber z dvoch možností, ako postupovať ďalej. Jednou je pokračovať v nastúpenom trende prísnych opatrení. Upozornil však, že v tom prípade bude súčasný stav trvať aj v budúcom roku.

"Môžeme byť takým ostrovčekom, ktorý síce vyhrá boj s koronavírusom medicínsky, ale ekonomicky jednoducho fungovať nebudeme," priblížil.

Wu-chanský scenár

Druhou možnosťou sú prísne opatrenia po vzore tých, ktoré prijala Čína v epicentre nákazy, v meste Wu-chan. "Jednoducho si povedali, že nebudeme trpieť mesiace a roky a veľmi rýchlo drastickými opatreniami dosiahli, že vírus eliminovali na absolútne minimum," povedal premiér.

​Priznal zároveň, že wu-chanský scenár by pre obyvateľov Slovenska znamenal mesiac "sĺz, potu a strádania" a bude si od nich vyžadovať vojenskú disciplínu. "Ale s obrovskou šancou, že ten vírus by sme naozaj eliminovali," dodal s tým, že následne by s veľmi prísnym režimom na hraniciach mohlo Slovensko opäť normálne fungovať.

Matovič chce, aby takéto zásadné rozhodnutie spravili všetci občania spolu, preto chce od spoločnosti získať súhlas. Odmietol však povedať, ako by chcel postoj obyvateľov zistiť. "To je technikália, ktorú budeme riešiť na koniec," vyhlásil.

Reagoval aj na kritiku, že chce spoznať názor verejnosti, aj keď nedávno vyhral voľby, tvrdením, že dostal mandát na boj proti korupcii, nie koronavírusu.

V lete je neskoro

A ako by blackout na Slovensku vyzeral? Aktuálne opatrenia znížili mobilitu o 70 percent, blackout by znamenal, že by klesla ešte o ďalších 20 percent, vysvetlil predseda vlády.

​"Vypnuté" by muselo byť všetko, čo by nebolo nevyhnutné. Oznámené by to malo byť niekoľko týždňov vopred, aby sa ľudia mohli zásobiť.

Ideálne obdobie na blackout je podľa Matovičovho názoru čím-skôr, pričom v lete je už neskoro. "Čas sa nám kráti, my sa musíme veľmi rýchlo rozhodnúť, ktorou cestou ísť," vyhlásil.

Argumentuje tým, že koronavírus denne spôsobuje straty slovenskej ekonomike vo výške 70 miliónov eur. "Koľko to vydržíme? To je neuveriteľná záťaž," hovorí.

"Čím-skôr urobíme dobré rozhodutie, zrealizujeme ho a budeme môcť začať žiť, síce ako ohraničený ostrovček v rámci Európy, ale zdravý, tak tým to je lepšie," priblížil premiér.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.