Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.03.2020, 18:56 Aktualizované dňa 31.03.2020 o 19:44

Slovensko má pravdepodobne prvé úmrtie na koronavírus, potvrdil minister Krajčí

S najväčšou pravdepodobnosťou bude mať Slovensko potvrdené prvé úmrtie na koronavírus, povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

​Na brífingu dodal, že pacient zomrel na obojstranný zápaľ pľúc. "Patológ to bude skúmať ešte. Je veľmi zarážajúce, že paciento bol prepustený deň predtým z bojnickej nemocnice," povedal Krajčí s tým, že celá situácia bude ešte prešetrená.

"Verím, že takéto individuálne zlyhania sa nebudú opakovať, povedal minister zdravotníctva," dodal minister.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou začal podľa jeho slov ex offo konanie voči poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti.

"Podľa všetkého išlo o zlú diagnostiku a individuálne zlyhanie, no to sa musí ešte prešetriť," povedal minister.
Zosnulý 60-ročný muž bol na pľúcnom oddelení Nemocnice s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach hospitalizovaný od 20. marca a v pondelok (30. 3.) v domácej liečbe zomrel.

Nemocnica potvrdila, že mužovi diagnostikovali COVID-19. Pľúcne oddelenie dočasne zatvorili.

Námestník nemocnice Milan Henčel uviedol, že cestovateľská a epidemiologická anamnéza, opakovane dopytovaná, bola zo strany pacienta negatívna.

"Až na avízo jedného zamestnanca sme dostali podnet na testovanie, ktoré sa realizovalo v nedeľu s pozitívnym výsledkom," uviedol Henčel.

Pacient bol podľa neho stabilizovaný a v pondelok (30. 3.) ho už preložili do domácej starostlivosti.

"Vzhľadom na to, že tam bola pozitivita, tak sme kontaktovali Regionálny úrad verejného zdravotníctva Prievidza, ktorý nám odobril, že keď je pacient stabilizovaný, afebrilný, bez subjektívnych ťažkostí, môže byť prepustený do domácej karantény," doplnil.

Henčel ďalej potvrdil, že časť personálu oddelenia, ktorý prišiel do kontaktu s mužom s COVID-19, má negatívne výsledky testov na nový koronavírus.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.