Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI), ktoré zbiera aj údaje o osobách nakazených koronavírusom, unikli na internet citlivé údaje. 

Obrázok zväčšíte kliknutím.

​Na sociálnych sieťach začala kolovať mapa, na ktorej boli vyznačení všetci potvrdení pacienti. Dáta boli zo stránky Moje ezdravie, ktorú spravuje NCZI, pôvodný link momentálne nefunguje.

Premiér Igor Matovič nepovažuje uniknuté dáta za problém, keďže na mape neboli konkrétne čísla domov. Uvedenie ulíc v Bratislave je podľa jeho slov v poriadku, pretože na nich môže bývať viac ľudí ako v menších dedinách. A tam sú počty nakazených koronavírusom zverejňované od začiatku.

"Krajiny, ktoré veľmi dobre zvládajú boj s koronavírusom išli až do toho extrému, že sa vedelo presne, kto je pozitívne testovaný," dodal premiér.

Okrem informácií, ako vek a pohlavie nakazených, sa dali veľmi jednoducho dohľadať aj ďalšie citlivé údaje, ktoré verejnosti bežne nie sú prístupné. 

Išlo napríklad o adresu trvalého bydliska, sprístupnenú až po ulicu. Nakoľko je najväčší výskyt koronavírusu v Bratislave, v hlavnom meste bola mapa najdetailnejšia. 

Nie je jasné, kto za mapu stojí. Využil však dáta, ktoré boli dočasne dostupné na webe NCZI. To ich síce po čase stiahlo, avšak všetky informácie už boli z webu skopírované.

Dostupné sú tak detailné informácie o nakazených až k dnešnému dňu.

Údaje, ktoré boli zrejme omylom dostupné širokej verejnosti, bývajú za normálnych okolností sprístupnené len úradom a napríklad poisťovniam. 

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.