Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2020, 14:53

Štát mohol získať 200-tisíc testov. Nakoniec skončili v Česku

Štát sa totiž podľa informácií HN nestihol včas vyjadriť, či má o testy záujem.

Štát mohol získať 200-tisíc testov. Nakoniec skončili v Česku
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Slovensko mohlo mať už v stredu k dispozícii 200-tisíc testov na koronavírus, ktoré objednala Asociácia laboratórií. O týchto testoch už začiatkom týždňa informoval premiér Igor Matovič s tým, že by mohli doraziť v najbližších dňoch. 

Celý brífing premiéra Matoviča si môžete pozrieť tu:

Testy však nakoniec putovali do Česka. Spoločnosť totiž mala na základe dohody so štátom objednať 250-tisíc testov. 100-tisíc bolo pre súkromníkov, zvyšok pre štát.

Testy skončili v Česku

To sa však napokon nestalo. Štát sa totiž podľa informácií HN nestihol včas vyjadriť, či má o testy záujem. A tak ich získala Česká republika.

Premiér Igor Matovič na tlačovej konferencii tvrdil, že Slovensko testy neprebralo, pretože nevyhovovali laboratóriám Úradu verejného zdravotníctva. "Štát dával od tejto objednávky ruky preč," povedal Matovič.

Štát pôjde svojou cestou

Úrad verejného zdravotníctva sa podľa neho rozhodol ísť svojou cestou. "Nechali sme objednávanie testov čisto v rukách laboratórií," uzavrel. Róbert Mistrík, ktorý mal v mene štátu testy od Medirexu odmietnuť, povedal, že štát si zabezpečí testy po svojej linke.

Matovič na brífingu tvrdil že Slovensko má momentálne k dispozícii dostatok testov. Štátne laboratória spolu s tými súkromnými vedia podľa premiéra v súčasnosti otestovať dvetisíc ľudí denne, od pondelka by mala táto kapacita narásť na tritisíc.

"Výhľadovo sa vieme dostať na štyritisíc testov denne," povedal premiér. Je to podľa neho otázka najbližších dvoch až troch týždňov. Súkromné laboratória vedia dnes robiť 1 200 testov denne, od pondelka sa má táto kapacita zvýšiť na dvetisíc testov denne.

Kapacita štátnych laboratórií je dnes tisíc testov denne, v najbližšom období ju budú vedieť podľa Matoviča navýšiť na 1350 - 1500 testov denne.

HN sa snažia získať aj vyjadrenie českých rezortov.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.