Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2020, 14:54 Aktualizované dňa 26.03.2020 o 16:05

Tkáč: Chýba nám súčinnosť so štátom. Mohli sme doviezť teplomery, ale nikomu sme sa nedovolali

J&T sa darí na Slovensko a do Česka dodávať zdravotnícky materiál aj vďaka ústretovosti českého ministra Jana Hamáčka, tvrdí Patrik Tkáč.

Tkáč: Chýba nám súčinnosť so štátom. Mohli sme doviezť teplomery, ale nikomu sme sa nedovolali
Zdroj: HN/Peter Mayer

"V tejto chvíli sme objednali ďalšie obleky a respirátory," informuje na svojom facebookovom účte zakladateľ finančnej skupiny J&T Patrik Tkáč.

Zdieľa pritom tweet českého ministra vnútra Jana Hamáčka. Ten napísal, že si slovenská polícia dnes vyzdvihla časť daru od J&T a EPH.

​J&T a EPH už dopravili do Česka a Slovenska zdravotnícky materiál štyrmi lietadlami. Prvé priviezlo milión rúšok, druhé dva a pol milióna rúšok (z toho dva milióny boli objednané štátom), 20-tisíc ochranných oblekov, 25-tisíc ochranných okuliarov a 50-tisíc testov na koronavírus.

Tretie a štvrté lietadlá pristáli dnes. Priviezli 200-tisíc respirátorov N95 - polovica je určená pre Slovensko, 25-tisíc ochranných okuliarov a 50-tisíc ochranných odevov.

"Každá zásielka je trochu pôrod. Ale stále to ide a to aj vďaka veľkej ústretovosti pána podpredsedu vlády Českej republiky Jana Hamáčka," napísal Tkáč.

Avšak zakladateľ J&T tiež píše, že narazili na problémy pri komunikácii so štátom.

"Zatiaľ sme všetko doviezli do SR vďaka ústretovosti ČR a SR orgánov, ale už nám začína chýbať súčinnosť konkrétnych inštitúcii v SR. Nemáme protipodpis na darovacej zmluve, bez ktorého začína tlak v ČR aj SR kvôli clu a podobne. Chýba nám protistrana na diskusiu, čo máme a čo nemáme doviezť. Dnes sme riešili, či máme doniesť teplomery za 250-tisíc eur kvôli opatreniu vlády o kontrole v potravinách. Nedovolali sme sa nikomu, kto by to vedel rozhodnúť. To nie je kritika, len snaha vytvoriť komunikačné kanály," skonštatoval Tkáč.

Spoločnosti J&T a EPH ešte 18. marca informovali, že Slovensku a Česku darujú ochranné pomôcky a zdravotnícky materiál na boj proti koronavírusu. Celková suma bude osem miliónov eur. Štyri milióny sú vyčlenené pre Slovensko a štyri milióny pre Česko.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.