Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2020, 07:10 Aktualizované dňa 16.01.2020 o 14:36

NAKA zadržala a obvinila Dobroslava Trnku

Dobroslava Trnku zadržali v súvislosti s trestným činom zneužívania právomoci verejného činiteľa

Kriminalisti z NAKA zadržali bývalého generálneho prokurátora Dobroslova Trnku v súvislosti s trestným činom zneužívania právomoci verejného činiteľa a obvinila ho. Polícia zatiaľ viac informácií neposkytla.

​Trnku podľa zverejnenej fotografie zadržali v jeho dome v Hamuliakove.

Vyšetrovateľ NAKA obvinil ešte v decembri minulého roka Trnku za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Skutku sa mal dopustiť v rokoch 2007 až 2014, po tom, ako neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní nahrávku z kauzy Gorila.

Konať tak mal podľa polície s úmyslom zadovážiť majetkový prospech sebe a Marianovi Kočnerovi. Ten je obžalovaný v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka aj tzv. televíznych zmeniek. Či Trnku vo štvrtok zadržali za ten istý čin, nie je v súčasnosti zrejmé.

Možné obchodovanie s nahrávkou Gorily naznačuje údajný rozhovor Trnku s Kočnerom, ktorého nahrávku v októbri 2019 zverejnil Denník N. Bývalému generálnemu prokurátorovi mal Kočner nadávať, pretože sa vraj pokúsil Gorilou vydierať finančníka skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Ten sa dištancoval od všetkých "domnelých aktivít", s ktorými má byť podľa komunikácie spájaný, a odmietol ich.
Viaceré redakcie slovenských médií dostali v októbri mailom tiež link na zvukovú nahrávku, na ktorej má byť údajne zachytená kauza Gorila. Nahrávka mala vzniknúť v byte na Vazovovej ulici v Bratislave.

​Spis Gorila zverejnil anonym v decembri 2011, má zachytávať rozhovor medzi Haščákom a politikmi o províziách v štátnych obchodoch v rokoch 2005 a 2006. Haščák aj Penta autenticitu nahrávky spochybňujú.

​Nahrávku Gorily našla polícia v dome podnikateľa Mariana Kočnera. Podľa špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika zatiaľ nie je isté, či je zverejnená nahrávka naozaj nahrávkou kauzy Gorila.

​Podľa jeho slov to môže potvrdiť len Slovenská informačná služba (SIS). Autenticitu nepotvrdil ani šéf SIS Anton Šafárik. Vysvetlil, že na jej potvrdenie by nahrávku museli porovnať s originálmi, ktoré však súd v minulosti nariadil skartovať.

Trnka figuruje aj v ďalšej medializovanej nahrávke z roku 2009, v ktorej sa rozpráva s vtedajším ministrom financií Jánom Počiatkom. Riešia spolu kauzu Lemikon, pri ktorej Slovensko prišlo o 400 miliónov korún. Minister financií žiadal, aby ho generálny prokurátor v kauze podržal. Počiatek bol kritizovaný, že mal hájiť záujmy schránkovej firmy.

"V súvislosti so spomínanou nahrávkou som bol vypovedať ako svedok ešte pred Vianocami. Mal som možnosť si vypočuť jej relevantnú časť v celku a je z nej evidentné že, od GP som chcel len to, aby verejnosti zrozumiteľne vysvetlil, že až zmenou zákona nadobudol novú kľúčovú právomoc a jasne povedal, že predtým (pred novelou OSP) jeho mimoriadne dovolanie nemalo odkladný účinok na právoplatný a vykonateľný rozsudok," reaguje pre HN Počiatok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.