> > >

Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.12.2019, 10:57 Aktualizované dňa 18.12.2019 o 12:42

Vyšetrovateľ NAKA obvinil Dobroslava Trnku

NAKA obvinila bývalého generálneho prokurátora zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Vyšetrovateľ NAKA obvinil bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku za zločin zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Informuje o tom polícia na sociálnej sieti.

Obvinený sa skutku dopustil v období rokov 2007 až 2014, keď ako verejný činiteľ nesplnil povinnosť vyplývajúcu mu z Trestného poriadku a po prevzatí zvukovej nahrávky zo spravodajskej operácie SIS pod krycím názvom Gorila, z ktorej vyplývalo podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov od osoby M.K., túto ukrýval a neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní," uvádza polícia.

​Podľa vyšetrovateľa Trnka konal v úmysle zadovážiť sebe a Kočnerovi majetkový prospech.

"Zároveň konal v úmysle zadovážiť neoprávnenú výhodu osobám, ktorých rozhovory obsahujúce skutočnosti nasvedčujúce spáchanie trestného činu sú zachytené na predmetnej zvukovej nahrávke," dodáva polícia.

Trnka sa k obvineniu vyjadrovať nechcel. "Nebudem s vami komunikovať," povedal pre Denník N.

Možné obchodovanie s nahrávkou Gorily naznačuje údajný rozhovor Dobroslava T. s Marianom K., ktorého nahrávku v októbri zverejnil Denník N.

Bývalému generálnemu prokurátorovi mal Kočner nadávať, pretože sa vraj pokúsil Gorilou vydierať finančníka skupiny Penta Jaroslava Haščáka. Ten sa dištancoval od všetkých "domnelých aktivít", s ktorými má byť podľa komunikácie spájaný, a odmietol ich.

Viaceré redakcie slovenských médií dostali v októbri mailom tiež link na zvukovú nahrávku, na ktorej má byť údajne zachytená kauza Gorila. Nahrávka mala vzniknúť v byte na Vazovovej ulici v Bratislave.

Spis Gorila zverejnil anonym v decembri 2011, má zachytávať rozhovor medzi spolumajiteľom Penty Haščákom a politikmi o províziách v štátnych obchodoch v rokoch 2005 a 2006. Haščák aj Penta autenticitu nahrávky spochybňujú.

Nahrávku Gorily našla polícia v dome podnikateľa Mariana K. Podľa špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika zatiaľ nie je isté, či je zverejnená nahrávka naozaj nahrávkou kauzy Gorila.

Podľa jeho slov to môže potvrdiť len Slovenská informačná služba (SIS). Autenticitu nepotvrdil ani šéf SIS Anton Šafárik. Vysvetlil, že na jej potvrdenie by nahrávku museli porovnať s originálmi, ktoré však súd v minulosti nariadil skartovať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.