Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2019, 12:47

Počiatek na Kočnerovej nahrávke vychválil Slotu: Vymyslel si nový kšeft, ešte aj Fica oholil

Rozhovor sa odohráva v kancelárii vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Ján Počiatek
Zdroj: TASR/M. Baumann

Ten Slota neuveriteľne zarobil, hovorí na nahrávke z roku 2009 vtedajší minister financií za Smer Ján Počiatek generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi.

Rozhovor sa odohráva v Trnkovej kancelárii. Už na konci októbra bolo zverejnené video, ktoré ukazuje, že kameru tam Trnkovi pomáhal inštalovať Marian Kočner. 

​Počiatek s Trnkom riešia kauzu Lemikon, pri ktorej Slovensko prišlo o 400 miliónov korún. Minister financií žiadal, aby ho generálny prokurátor v kauze podržal. Počiatek bol kritizovaný, že mal hájiť záujmy schránkovej firmy.

Vo videu sa bavia aj o emisnom škandále. Počiatek obdivuje vtedajšieho šéfa SNS a koaličného partnera Jána Slotu za to, že mal vymyslieť obchod s emisnými kvótami. O nahrávke informoval Denník N.

Dve miliardy má, ešte aj Fica oholil 

“Ten Slota neuveriteľne zarobil. Vymyslel si nový kšeft, ktorý nikto nepoznal, a to je predaj emisných kvót,” hovorí Trnkovi.

“On ti niekde vyňúral, že existujú také medzinárodné kvóty, ko…ké, ja som tiež netušil, že existujú. Ten ko…t to niekde vysmrdel, vyňúral. Predal to americko-japonskému vyj…mu konzorciu, dva celé dva miliardy,” pokračuje Počiatek. 

Rozhovor sa mal uskutočniť na začiatku roka 2009. Počiatek v tom čase šéfoval rezortu financií a Trnka bol generálnym prokurátorom. “Ten k…t sa s tým už nej…al, zobral motorovú pílu, to už bolo jedno, či to bolo draho alebo lacno, ale predal to. Dve miliardy má. Ešte aj Fica oholil do p…i, lebo nedal mu z toho polku, ale nejak inak ho domotal, úplný král,” hovorí ďalej Trnkovi.

"Veď on vo všetkom nájde nejaké rácio. Úplne hrá na svoju vlastnú bránku. K...t, to je král, keby že ich vidíš na tej koalícii, on a Mečiar. Ja sa zabávam. Slota je úplne atypický, Mečiar úplne niečo iné, Fico a ja. Predstav si debatu týchto štyroch k......v," uzatvára Počiatek.  

Kauza emisie

Pre kauzu lacného predaja emisií prišili v rokoch 2008 a 2009 o stoličku traja ministri životného prostredia. Vtedajší premiér Robert Fico nakoniec odobral ministerstvo životného prostredia z pôsobnosti národniarov.

Na počiatku celej kauzy stálo 15 miliónov ton voľných emisií. Išlo o prebytočné množstvo oxidu uhličitého, ktoré Slovensko mohlo vypustiť do vzduchu, ale nestalo sa tak. Takéto emisie sa potom bežne po svete obchodujú.

O tie naše malo záujem Japonsko, ktoré sa k nim napokon aj dostalo. Neskôr sa však ukázalo, že celý predaj bol minimálne podozrivý. Slovensko svojich 15 miliónov ton emisií predalo za 5,05 eura za tonu, čo do rozpočtu prinieslo vyše 75 miliónov eur.

Kritika sa spustila po tom, čo si ministerstvo životného prostredia vybralo za kupcu slovenských emisií americkú schránkovú firmu Interblue Group.

Najväčšiu kontroverziu však vyvolala samotná cena predaja. Ukázalo sa totiž, že naproti Slovensku Česká republika svoje emisie predávala takmer za dvojnásobnú cenu – desať eur. Podobne tak aj Ukrajina.

Verejnosť sa neskôr dozvedela, že aj samotné japonské elektrárne napokon odkúpil kvóty za 9,50 eura za tonu, dodáva Nadácia Zastavme korupciu. Slovensko tak prišlo zhruba o 66 miliónov eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.