Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2019, 11:39 Aktualizované dňa 16.08.2019 o 13:20

Ficova výzva nemá úspech. Odmietli ju Saková, Lučanský, Čižnár aj Hrnko

Šéf Smeru Robert Fico žiadal, aby sa urobil poriadok v orgánoch činných v trestnom konaní.

Ficova výzva nemá úspech. Odmietli ju Saková, Lučanský, Čižnár aj Hrnko
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár považuje výzvy politikov, či už z radov koalície alebo opozície, za snahu o ovplyvňovanie orgánov činných v trestnom konaní, uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Čižnár tak reaguje na výzvu predsedu Smeru Roberta Fica, ktorý žiadal, aby sa „urobil poriadok v orgánoch činných v trestnom konaní“.

​Ak má podľa neho politik poznatky o porušovaní zákona zo strany prokurátorov, tak je nielen jeho právom, ale aj povinnosťou „signalizovať tieto poznatky Generálnej prokuratúre Slovenskej republiky“.

V Policajnom zbore sú slušní ľudia, odkazuje Saková

Fico vo štvrtok vyzval predsedu vlády Petra Pellegriniho a ministerku vnútra Denisu Sakovú na politickú zodpovednosť.

Kým Pellegrini sa k Ficovej výzve nechce vyjadrovať, Saková v reakcii žiada, aby bol orgánom činným v trestnom konaní ponechaný priestor robiť si svoju prácu.

​„Orgány činné v trestnom konaní si vykonávajú svoju prácu tak, ako majú, a určite celému procesu neprospieva akýkoľvek tlak,“ dodala.

​Podľa ministerky je prezident Policajného zboru Milan Lučanský „človek na správnom mieste a v Policajnom zbore pracujú slušní ľudia“.

Lučanský nevie o politickom tlaku

Šéf Smeru taktiež vyzval policajného prezidenta Milana Lučanského a generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby urobili poriadok v orgánoch činných v trestnom konaní. Žiada zistiť, do akej miery sú orgány činné v trestnom konaní pod politickým tlakom.

Lučanský nemá informácie o tom, že by bol na policajtov vyvíjaný politický tlak. 

"Každý vyšetrovateľ je procesne samostatný, nad zákonnosťou drží ochrannú ruku prokurátor. Hovoril som s vedením Národnej kriminálnej agentúry a ubezpečil som ich, že majú moju podporu a stojím za každým zákonným rozhodnutím policajtov," povedal Lučanský.

​​Fico očakáva aj zvolanie brannobezpečnostného parlamentného výboru. Jeho šéf Anton Hrnko už avizoval, že mimoriadny výbor sám zvolávať neplánuje.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.