Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2019, 09:56 Aktualizované dňa 09.08.2019 o 11:07

Ľudia poslali na stožiar pred parlamentom viac ako 60-tisíc eur, prispeli aj známi politici

​Za tri týždne od vyhlásenia zbierky výška príspevkov dosiahla hodnotu, ktorá pokrýva všetky náklady.

Ľudia poslali na stožiar pred parlamentom viac ako 60-tisíc eur, prispeli aj známi politici
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Na výstavbu stožiara, ktorý bude stáť pred parlamentom, prispelo viac ako sto ľudí sumou prevyšujúcou 61-tisíc eur.

​Za tri týždne od vyhlásenia zbierky tak výška príspevkov dosiahla hodnotu, ktorá pokrýva všetky náklady spojené s výstavbou stožiara. Informoval o tom vedúci Kancelárie Národnej rady Daniel Guspan. "Finančné príspevky pokrývajú komplet všetky náklady na výrobu a inštaláciu symbolu našej štátnosti," vyhlásil.

Konečná suma je 58-tisíc

"Tento projekt teda nebude stáť štátny rozpočet ani jedno euro," skonštatoval Guspan. Konečná suma nákladov je podľa jeho slov 58 043 eur bez DPH vrátane vlajky, výroby stožiara, osadenia a všetkých stavebných prác.

Keďže sa podarilo vyzbierať dostatok financií, počnúc piatkom kancelária slov zastavuje možnosť prispievať a ďalšie darovacie zmluvy odmietne. Prevyšujúce financie z darov bude Kancelária NR SR prispievateľom vracať, a to na základe toho, kto posledný podpisoval zmluvu.

Vysvetlil tiež, že po vyvesení štátnej vlajky na stožiar zvesia vlajky zo strechy Bratislavského hradu a parlamentu. Dodal, že okrem bezpečnosti je tiež technicky jednoduchšie starať sa o stožiar s vlajkou, pretože bude obsluhovaný zo zeme.

Prispeli Danko aj Fico

Guspan zároveň pozval všetkých prispievateľov na Deň otvorených dverí v parlamente, ktorý sa bude konať 1. septembra. Počas dňa bude po prvý raz vztýčená štátna vlajka na stožiari pred parlamentnou budovou.

Zemné práce na osadenie stožiara by mali podľa predsedu Národnej rady Andreja Danka stáť okolo 16-tisíc eur plus DPH, druhá časť výstavby by si mala vyžiadať 38-tisíc eur. Tridsať metrov je najvyššia možná výška, ktorú povolili technici a stavební inžinieri v súvislosti so stožiarom, ktorý chce pred parlamentom dať postaviť Danko.

Kancelária má rozpracované desiatky darovacích zmlúv v súvislosti s výstavbou stožiara pred parlamentom. Danko prispel na stožiar sumou 9000 eur a podobnú sumu venoval aj Guspan. Ďalej napríklad sumou 5-tisíc eur prispel poslanecký klub strany Smer. Predseda Smeru Robert Fico venoval osobný dar tisíc eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.