Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.07.2019, 08:45

Rusko prehovoril o vzťahu s Kočnerom: Mohol ma vyhodiť na ulicu, nikdy to neurobil

  • Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku sa v pondelok začalo hlavné pojednávanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza.
  • Obžalovaní sú Pavol Rusko a Marian Kočner. Druhý menovaný požiadal, aby sa pojednávanie uskutočnilo v jeho neprítomnosti. 
  • ​Markíza na dvojicu podala trestné oznámenie za údajné falšovanie cenných papierov v hodnote takmer 70 miliónov eur a marenie spravodlivosti. Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu.
  • V tejto veci je Kočner stíhaný väzobne. Okrem toho je stíhaný aj v prípade vraždy Jána Kuciaka.
  • Rusko je stíhaný na slobode v tejto kauze a taktiež v kauze objednávky vraždy jeho niekdajšej spoločníčky Silvie Volzovej.

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku sa v pondelok prvýkrát pojednávalo v kauze televíznych zmeniek. V nej sú obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko, ktorí mali falšovať zmenky a mariť spravodlivosť.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta súdu predložil piatu zmenku, o ktorej sa doteraz nevedelo, obhajcovia Pavla Ruska namietajú nezákonnosť dôkazu a sťažujú sa na prípravné konanie. Rusko zo sporu obviňuje svoju niekdajšiu spoločníčku v televízii Markíza Sylviu Volzovú.

Na pondelkovom pojednávaní v kauze televíznych zmeniek predniesol prokurátor Šanta obžalobu, v ktorej tvrdí, že Kočner a Rusko zmenky sfalšovali.

K doteraz známym dôkazom pripojil aj údajnú piatu zmenku, ktorú podľa jeho slov získala polícia z operatívnej činnosti až po vznesení obžaloby.

Tento dôkaz namietal obhajca obžalovaných Marek Para s tým, že nejde o originál zmenky.

Na otázku odkiaľ má prokurátor zmenku, reagoval prokurátor tak, že sa nechce vyjadrovať k dôkazu, ktorý zatiaľ nebol na súde vykonaný, očakáva, že sa tak stane v najbližších pojednávacích dňoch.

Na kritiku prípravného konania zo strany obžalovaného a obhajoby Šanta uviedol, že kritika je úplne prirodzená vec „a súčasť obrany každého obžalovaného. Súd obžalobu prijal a to je podstatná odpoveď na vašu otázku“.

O čo ide v kauze zmeniek

Prípad sa týka podozrenia z falšovania zmeniek v hodnote približne 69 miliónov eur. Preplatenie niektorých zmeniek požaduje jedna z Kočnerových firiem aj od Markízy, ktorá spomínané cenné papiere považuje za podvrh. Podľa prokurátora prípad nemá obdobu v histórii českej a slovenskej kriminalistiky.

Zmenky údajne ešte v roku 2000 podpísal vtedajší štatutárny zástupca Markízy a jej spolumajiteľ Pavol Rusko, ktorý sa stal dlžníkom a Markíza ručiteľom. Zmenky neboli zahrnuté do účtovníctva Markízy.

​Kočnerova firma začala preplatenie zmeniek vymáhať a tento rok v apríli uspela na jednom z bratislavských okresných súdov s návrhom, aby nariadil Ruskovi a Markíze uhradiť podnikateľovej firme na základe jednej zo spomínaných zmeniek približne 8,3 milióna eur.

Okresnému súdu stačilo Ruskovo vyhlásenie, že zmenky podpísal.

​Chronológia kauzy zmenky:

14. mája 2018
Televízna spoločnosť Markíza-Slovakia podala v súvislosti so spornými zmenkami v hodnote takmer 70 miliónov eur trestné oznámenie na Mariana Kočnera a Pavla Ruska za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti.

6. júna 2018
Národná kriminálna agentúra začala trestné stíhanie vo veci sporných zmeniek, ktoré mal podpísať niekdajší štatutár TV Markíza Pavol Rusko.

15. júna 2018
TV Markíza požiadala Finančné riaditeľstvo SR o preverenie, či si spoločnosti spojené s Marianom Kočnerom riadne splnili daňové povinnosti. Ako informovali zástupcovia televízie, existuje dôvodné podozrenie na viacnásobné porušenie zákona o účtovníctve, zákona o dani z príjmov a daňového poriadku.

20. júna 2018
Pavol Rusko si prevzal na polícii uznesenie o obvinení z trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a z trestného činu marenia spravodlivosti. S vyšetrovateľom NAKA sa dohodol, že sa dostaví na výsluch.

20. júna 2018
Úrad špeciálnej prokuratúry potvrdil, že podnikateľa Mariana Kočnera zadržali vo veci týkajúcej sa zmeniek.

20. júna 2018
Na OS Bratislava V mal pokračovať spor o zaplatenie zmenky v hodnote 26 190 002 eur. Termín pojednávania bol zrušený z dôvodu vykonávania ďalších procesných úkonov vzhľadom na účelnosť konania.

21. júna 2018
Exriaditeľ TV Markíza a bývalý minister hospodárstva Pavol Rusko absolvoval výsluch pred vyšetrovateľom. Polícia ho zadržala a podala podnet na jeho väzobné stíhanie. Vyšetrovateľ NAKA vypočul aj podnikateľa Mariana Kočnera. Ten zostal naďalej zadržaný.

23. júna 2018
Marian Kočner, ako aj Pavol Rusko budú stíhaní na slobode. Rozhodol o tom sudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica.

28. júna 2018
Podnikateľ Marian Kočner bude stíhaný väzobne. Na verejnom zasadnutí o tom rozhodol Najvyšší súd SR, ktorý čiastočne vyhovel sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry. Pavol Rusko bude stíhaný na slobode. Mariana Kočnera odviedli do väzby z pojednávacej miestnosti. Verdikt NS SR bol definitívny.

19. júla 2018
Televízia Markíza podala odvolanie proti rozhodnutiu prvostupňového súdu v kauze televíznych zmeniek. Okresný súd Bratislava V ešte 26. apríla 2018 rozhodol v prospech spoločnosti Mariana Kočnera. Podľa Markízy však súd nezobral do úvahy presvedčivé dôkazy, že zmenky sú falošné.

30. júla 2018
Marian Kočner požiadal v druhej polovici júla o prepustenie z väzby.

3. augusta 2018
Úrad špeciálnej prokuratúry potvrdil, že sudca pre prípravné konanie ŠTS v Banskej Bystrici zamietol žiadosť Mariana Kočnera o prepustenie z väzby na slobodu a väzbu nenahradil žiadnou z jej alternatív.

22. augusta 2018
Marian Kočner ostáva naďalej vo väzbe. Najvyšší súd SR zamietol jeho sťažnosť na rozhodnutie prvostupňového súdu. Má za to, že dôvody väzby trvajú naďalej.

11. septembra 2018
Senát Ústavného súdu SR odmietol ako zjavne neopodstatnenú sťažnosť Mariana Kočnera týkajúcu sa jeho väzby.

26. septembra 2018
Pojednávanie o zmenkovom spore týkajúcom sa TV Markíza sa nekonalo. OS Bratislava V zrušil pojednávanie z dôvodu podanej námietky zaujatosti žalobcom.

8. októbra 2018
Marian Kočner odovzdal do trezoru okresného súdu originály zmeniek, za ktoré žiadal vyplatiť od televízie Markíza desiatky miliónov eur. Originály od neho požadovali orgány činné v trestnom konaní po tom, ako sa stal v tejto kauze obvinený spolu s Pavlom Ruskom.

6. novembra 2018
Marian Kočner podal žiadosť o prepustenie z väzby. Žiadosť bola doručená dozorujúcemu prokurátorovi 12. novembra 2018.

15. novembra 2018
Zmenky nie sú podľa odborníčky autentické. Písmoznalkyňa na základe požiadavky Národnej kriminálnej agentúry na expertné skúmanie dospela k záverom, že podpisy bývalého šéfa televízie Pavla Ruska na zmenkách nie sú z roku 2000, teda zmenky nevznikli tak, ako to tvrdí Pavol Rusko a podnikateľ Marian Kočner.

11. decembra 2018
Marian Kočner zostal naďalej za mrežami. Rozhodol o tom trojčlenný senát Najvyššieho súdu SR na svojom neverejnom zasadnutí.

14. decembra 2018
V Národnej kriminálnej agentúre v Banskej Bystrici vypovedal obvinený Pavol Rusko. Zdôraznil, že v spise chýbajú nejaké listiny a neexistuje legitímny dôvod, prečo by sa s nimi nemohla oboznámiť obhajoba. Odmietol, že by v tomto prípade išlo o obštrukciu.

8. januára 2019
Marian Kočner zostal naďalej v sprísnenej väzbe. Rozhodol o tom senát Najvyššieho súdu SR na svojom neverejnom zasadnutí.

15. marca 2019
Vyšetrovateľ finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry podal návrh na obžalobu Mariana Kočnera a Pavla Ruska. Formou spolupáchateľstva sa mali dopustiť trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí, cenných papierov a trestného činu marenia spravodlivosti so škodou 69 miliónov eur.

24. júna 2019
Marian Kočner stiahol žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu. Senát ŠTS z tohto dôvodu zrušil neverejné zasadnutie, ktoré sa malo konať 25. júna. Marian Kočner netrvá na svojej žiadosti o prepustenie z väzby. Jeho obhajoba tvrdí, že existuje dôvodné podozrenie o monitorovaní jeho komunikácie s obhajcami, a preto sa nemôže riadne pripravovať na výsluch.

16. júla 2019
Marian Kočner požiadal súd, aby sa prvé hlavné pojednávanie, ktoré je naplánované na 22. júla, uskutočnilo pred Špecializovaným trestným súdom v jeho neprítomnosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.