Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2019, 11:35 Aktualizované dňa 18.06.2019 o 15:05

Z OĽaNO odchádza päť poslancov vrátane Remišovej. Kiska alebo Beblavý ich za zradu odmenia, reaguje Matovič

  • Veronika Remišová sa už vzdala funkcie predsedníčky poslaneckého klubu hnutia.
  • Remišová tvrdí, že sa jej nepodarilo presadiť, aby sa OĽaNO otvorilo ľuďom.
  • Pätica odchádzajúcich poslancov chce ešte v poslaneckom klube hnutia dokončiť júnovú schôdzu parlamentu.
  • Igor Matovič za tým vidí snahu dostať sa na dobré pozície na kandidátkach do parlamentných volieb v iných subjektoch ako OĽaNO.
Z OĽaNO odchádza päť poslancov vrátane Remišovej. Kiska alebo Beblavý ich za zradu odmenia, reaguje Matovič
Zdroj: TASR/Martin Baumann

​Veronika Remišová už nebude ďalej pôsobiť ako predstaviteľka hnutia Igora Matoviča OĽaNO. Aká bude jej politická budúcnosť, ešte neoznámila. Informuje o tom portál Aktuality.sk.

OĽaNO opúšťajú tiež ďalší štyria poslanci Elena Červeňáková, Soňa Gáborčáková, Jozef Lukáč a Anna Verešová. Matovičovo hnutie tak bude v parlamente držať desať mandátov.

Neustály konflikt funguje len krátkodobo

Remišová, ktorá sa už vzdala funkcie predsedníčky poslaneckého klubu hnutia, v statuse na Facebooku vysvetľuje svoje rozhodnutie. Tvrdí v ňom, že sa snažila, aby sa OĽaNO otvorilo a prestalo byť "uzatvorenou skupinou pár ľudí". "Ani po ôsmich rokoch existencie hnutia sa to však nestalo," napísala.

"Politika neustáleho konfliktu možno funguje krátkodobo, no dlhodobý úspech zabezpečí len spolupráca," doplnila Remišová. Nemá podľa nej zmysel útočiť na ľudí, s ktorými chce niečo spoločne robiť.

Júnovú schôdzu dokončia v OĽaNO

V súvislosti s Remišovou sa spomínala nová politická strana exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí, ktorú predstavil len včera. Samotná Remišová však zatiaľ nespresnila, ako bude jej politická budúcnosť vyzerať.

Pätica odchádzajúcich poslancov má v pláne ešte dokončiť júnovú schôdzu parlamentu, ktorá sa začína dnes, v poslaneckom klube OĽaNO, pretože majú spoločné poslanecké návrhy.

Matovič hovorí o zrade

Matovič za tým vidí snahu dostať sa na dobré pozície na kandidátkach do parlamentných volieb v iných subjektoch ako OĽaNO, keďže v jeho hnutí musia poslanci kandidovať z posledných miest. A odchádzajúca štvorica okrem Remišovej podľa neho nemá šancu prekrúžkovať sa vo voľbách v roku 2020 do Národnej rady.

"Kiska alebo Beblavý ich za tú zradu veľmi dobre odmenia," dodal šéf OĽaNO.

Na tieto slová zareagoval podpredseda Spolu Jozef Mihál. "Keďže Igor Matovič hovorí o zrade, tak je zrejmé, že si veľmi dobre uvedomuje, že tá jeho stratégia s akou robil politiku, už nebude úspešná," reagoval pre HNonline Mihál.

Matovič na následnom brífingu dodal, že pre ich hnutie sa nič nemení. "Z toho tímu päťdesiat ľudí odchádza jeden človek, s ktorým sme počítali a štyria s ktorými sme už nepočítali," povedal. So spomínanými poslancami podľa jeho slov nepočítali, pretože pred eurovoľbami robili kampaň iným stranám.

Práve snahy iných strán vidí Matovič ako dôvod, pre ktorý poslanci z hnutia odchádzajú. "To uvidíme v čase, keď sa budú odovzdávať kandidátky," uzavrel. Kto nahradí Veroniku Remišovú vo funkcii predsedníčky poslaneckého klubu povedať nevedel. 

Celé stanovisko pätice poslancov odchádzajúcich z OĽaNO:

„V roku 2016 sme prijali pozvanie na kandidátku hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti s víziou robiť poctivú politiku s ľuďmi a pre ľudí. Vážime si mandát, ktorý sme na toto volebné obdobie dostali a snažíme sa ho vykonávať poctivo, vytrvalo a s rešpektom k ľuďom, ktorí nám dali dôveru. Okrem odhaľovania káuz a podvodov, pri ktorých sa nám podarilo zachrániť stámilióny verejných peňazí, ako napríklad pri eurofondovom škandále v školstve, sme s kolegami predložili viac ako 100 návrhov zákonov, pozmeňujúcich návrhov a interpelácii, ktorých cieľom bolo zlepšiť život ľudí na Slovensku.

Vo voľbách 2020 nebudeme kandidovať za hnutie OĽaNO. Bolo to pre nás veľmi ťažké rozhodnutie. Hoci sme neboli členmi hnutia OĽaNO, práci pre hnutie sme venovali všetku energiu. K nášmu rozhodnutiu prispeli aj tieto dôvody:

Poctivá politika sa nedá robiť bez spolurozhodovania ľudí v regiónoch

Na cestách po Slovensku sme sa dlhodobo stretávali s ľuďmi a sympatizantami, ktorí sa cítili zabudnutí a oklamaní a hovorili, že politikom sú dobrí len pred voľbami, keď treba zaplniť kandidátky a hodiť do urny hlas. OĽaNO existuje od roku 2011 a doteraz nedokázalo zapojiť ľudí v regiónoch do svojej činnosti a regióny sa žiadnym spôsobom nepodieľajú na spolurozhodovaní v hnutí. Ľudia v regiónoch najlepšie vedia, aké sú problémy a čo ich trápi a majú právo ovplyvňovať činnosť hnutia, za ktoré bojujú.

Na zmenu krajiny nestačí pár poslancov v parlamente, ale spoločenstvo ľudí, ktorí túžia a aktívne prispievajú k zmene

Igor Matovič priniesol do politiky mnohé inovácie, napríklad kandidatúru poslancov z posledného miesta kandidátky, čo oceňujeme a podporujeme. OĽaNO takto umožnilo vstup do politiky novým ľuďom. Ale neumožnilo stať sa týmto novým ľuďom riadnymi členmi hnutia, keďže členmi hnutia nemohli byť ani samotní poslanci hnutia. Aj preto sa mnoho cenných ľudí, ktorí za hnutie kandidovali v rôznych voľbách z OĽaNO vytratilo. Sme presvedčení, že len v jasne nastavenom a otvorenom politickom systéme sa strana môže rozvíjať a profesionálny politik systémovo pracovať.

Ostávame verní vízii, s ktorou sme vstupovali do politiky

Mnohí zo súčasných politických lídrov (Béla Bugár, Robert Fico, predstavitelia PS/Spolu a aj Igor Matovič) zakladali svoju stranu tak, že sa nechali zvoliť do parlamentu za inú politickú stranu a následne založili svoju vlastnú stranu. My sa snažíme dokončiť celé volebné obdobie a spoluprácu s OĽaNO končíme až na začiatku kampane pred nadchádzajúci parlamentnými voľbami. Nemáme ambíciu založiť vlastnú stranu, chceme ostať verní princípom a hodnotám, s ktorými sme do politiky vstúpili. Bojovať proti korupcii a robiť konštruktívnu politiku, bez osobných urážok a osočovania, s úctou k pravde a s ľuďmi v regiónoch.

Ľudia si žiadajú dobre fungujúci štát a inštitúcie, na ktoré sa môžu spoľahnúť

Slovensko potrebuje dobre fungujúci štát a riešenia, ktoré zlepšia kvalitu života. Počas volebného obdobia sme takéto riešenia prinášali, predovšetkým v prospech rodín a seniorov, v boji proti korupcii a nerozumnému míňaniu eurofondov. Pre budúcnosť Slovenska je dôležité, aby malo po blížiacich sa parlamentných voľbách vládu zloženú zo strán, ktoré dokážu navzájom spolupracovať, akceptovať sa, s kvalitným programom a riešeniami. Iba tak sa nám podarí priblížiť k spravodlivo spravovanému a úspešnému Slovensku, po ktorom ľudia túžia. Ďakujeme všetkým ľuďom, ktorí nám dali dôveru. Ďakujeme predsedovi hnutia Igorovi Matovičovi, že nám pomohol objaviť službu politika a jej význam pre obyčajných ľudí. Ďakujeme poslancom, ktorí nás na kandidátku pozvali, ako aj našim kolegom v klube a celému tímu za profesionálnu spoluprácu. Aj naďalej budeme pokračovať v našej snahe, aby právo a spravodlivosť na Slovensku platili pre každého rovnako.“

Elena Červeňáková
Soňa Gaborčáková
Jozef Lukáč
Veronika Remišová
Anna Verešová

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.