Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.02.2019, 10:00

Prezidentský prieskum: Rozdiel medzi Mistríkom a Čaputovou sa znižuje

Obaja kandidáti by v druhom kole dokázali poraziť eurokomisára Maroša Šefčoviča.

Prezidentský prieskum: Rozdiel medzi Mistríkom a Čaputovou sa znižuje
Zdroj: Hnonline; koláž Stratégie

Súboj  o prezidentský palác sa vyrovnáva. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu agentúry AKO, ktorá ho vypracovala zo zadania prezidentskej kandidátky Zuzany Čaputovej. 

Tá sa podľa prieskumu doťahuje na Robert Mistríka a delí ich už len 0,8 percentuálneho bodu. Mistríkovi by odovzdalo svoj hlas 18,2 percenta opýtaných, Čaputovej 17,4 percenta.

Počas uplynulého týždňa zverejnil prezidentský prieskum aj Igor Matovič, ten robila agentúra Focus na objednávku OĽaNO. V ňom bol rozdiel medzi Čaputovou a Mistríkom na úrovni takmer troch percentuálnych bodov.  V druhom prieskume robenom agentúrou AKO zverejnenom rovnako tento týždeň bol rozdiel medzi Mistríkom a Čaputovou na úrovni 1,1 percentuálneho bodu. 

V aktuálnom prieskume vedie eurokomisár Maroš Šefčovič, ktorý by získal 19,7 percenta hlasov. Zvyšní kandidáti výraznejšie zaostávajú. Na štvrtom mieste by skončil Štefan Harabin so ziskom 12,1 percenta hlasov.

Prieskum sa pozerá aj na to, ako by dopadlo prípadné druhé kolo. Z toho, ako by hlasovali voliči, ktorí sú ochotní ísť voliť vyplýva, že aj Zuzana Čaputová aj Robert Mistrík by dokázali poraziť Maroša Šefčoviča.

Mistrík by vyhral s pomerom 55,3 percenta hlasov k 44,7 percenta, Čaputová by zas proti Šefčovičovi získala 54,9 percenta hlasov a jej protikandidát by získal 45,1 percenta hlasov. 

Prieskum sa uskutočnil v dňoch 12. – 15. 2. 2019 formou telefonického dopytovania. Výberovú vzorku tvorilo 800 respondentov, ktorí reprezentujú dospelú populáciu Slovenska, z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania a okresu bydliska.

Matovič vyzval Čaputovú, aby sa vzdala:

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.