Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.12.2018, 09:30 Aktualizované dňa 20.12.2018 o 17:44

Kočner dostal prísnejšiu väzbu, obráti sa na Najvyšší súd

Špecializovaný súd v Banskej Bystrici rozhodol o návrhu na sprísnenie väzby pre obvineného Mariana Kočnera.

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu pracovisko Banská Bystrica vo štvrtok vyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry na sprísnenie väzby pre podnikateľa Mariana Kočnera, obvineného v kauze tzv. televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur.

Rozšíril ju aj o kolúznu väzbu, aby Kočner nemohol ovplyvňovať svedkov, čo mu prinesie viaceré obmedzenia. Rozhodnutie nie je právoplatné.

"Počas vyšetrovania boli zistené určité skutočnosti nasvedčujúce obave, že obvinený bude vplývať na svedkov, znalcov alebo iným spôsobom mariť vyšetrovanie trestnej činnosti, tzv. kolúzne aktivity. Z toho dôvodu bol teda podaný návrh na rozšírenie dôvodov väzby a tento návrh bol v plnom rozsahu akceptovaný," konštatovala po rozhodnutí prokurátorka ÚŠP Renáta Ontkovičová.

"Prípravné konanie je neverejné a nebudem sa vyjadrovať ku konkrétnym skutočnostiam, ktoré odôvodňovali túto obavu," reagovala Ontkovičová na otázku, či návrh súvisí so zaistenými "motákmi", ktoré mal obvinený posielať spoza mreží.

Sudca ŠTS rovnako vyhovel i návrhu na predĺženie lehoty trvania Kočnerovej väzby. do 28. apríla 2019.

Obvinený využil svoje právo a podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR.

Marian Kočner sa mal podľa včerajších medializovaných informácii snažiť z väzby žiadať pomoc prostredníctvom lístočkov od vplyvných ľudí.

​Polícia existenciu lístočkov potvrdila. A práve lístočky majú byť dôvodom toho, že dnes bude Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici rozhodovať o návrhu na sprísnenie väzby. 

Návrh na rozhodnutie o zmene dôvodov väzby, ako aj návrh na predĺženie lehoty väzby, doručil súdu 12. decembra prokurátor Ján Šanta.

Kočner je vo väzbe v kauze tzv. televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur. Na neho a Pavla Ruska podala TV Markíza trestné oznámenie za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti.

​Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu.

O väzobnom stíhaní podnikateľa rozhodol 28. júna Najvyšší súd. Kočner sa aktuálne nachádza vo väzení v Banskej Bystrici. Predtým bol vo väzbe v Bratislave a Leopoldove.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.