Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.12.2018, 19:00

Nečakaný moment na sneme Smeru. Straník priamo pred Ficom skritizoval obedy zadarmo a politiku vlády

  • Na sneme Smeru v Trenčíne prekvapil ostrou kritikou strany straník a obecný poslanec z Dobrej Nivy Ján Slosiarik.
  • Slosiarik skritizoval obedy zadarmo a vzťah Smeru k učiteľom.
  • Obecný poslanec taktiež poznamenal, že Smer robí chyby a preto oň nemajú záujem mladí ľudia.

Nepatrí medzi známe tváre Smeru, no na sobotnej slávnostnej konferencii strany v Trenčíne prispel do diskusie. Ján Slosiarik, dlhoročný učiteľ z obce Dobrá Niva zo zvolenského okresu v svojom príspevku nasadil kritický tón a poukázal aj na mínusy strany.

„Ak nás niečo morí a nevieme sa s tým stotožniť, je potrebné to pomenovať a diskutovať o tom,“ povedal učiteľ na úvod po boku straníckych špičiek ako Richard Raši, Robert Fico či Robert Kaliňák.

Strata podpory učiteľov

Samotný Slosiarik si vzal na mušku najmä podľa neho problémový vzťah strany k pedagógom. Pripomenul, že svoju kritiku delegátom predstavil už na minulom sneme v Martine.

„Trápi ma, že naša strana stráca podporu medzi učiteľmi. Určite je to aj našim postojom k učiteľskému stavu a práci učiteľa, no predovšetkým tým, že sa stále neriešia najpálčivejšie problémy nášho školstva,“ povedal počas snemu Slosiarik. Dodal, že „rezort síce nespadá priamo do našej kompetencie, ale vláda ako celok je zaň zodpovedná.“

Kritika obedov zadarmo

Významnú časť príhovoru venoval aj téme obedov zadarmo, ktorá je jednou z najvýznamnejších agend Smeru v súčasnosti. Iniciatívu vládnej strany vidia kriticky najmä opoziční poslanci, medzi ktorými je aj Veronika Remišová z Obyčajných ľudí či Branislav Gröhling z SaS, ktorý ju nazval populistickou.

Paradoxne ku kritike opozičníkov sa pridal aj smerák Slosiarik. Podľa neho v strane chýba rozprava s ľuďmi „zdola“ a bežnými občanmi.

​Konkrétne pri oblasti školstva vidí nedostatočnú komunikáciu s dlhoročnými učiteľmi či riaditeľmi škôl. „Keby to tak bolo, nemohlo by sa stať, že vznikne návrh obedov zadarmo,“ podčiarkol Slosiarik.

Obáva sa, že v súvislosti s týmto krokom Smeru, hrozí plytvanie potravinami, ale aj financiami. „Ak sme chceli rodičom finančne pomôcť, tak sme mohli poskytnúť určitú sumu, 100, 150 či 200 eur na žiaka pre školu,“ skritizoval agendu Slosiarik.

Na druhej strane víta opatrenie prispieť na pomôcky prvákom pri nástupe do školy z čerstvého sociálneho balíka Smeru, ktorý Robert Fico predstavil na sneme.

Slosiarik: Niekde robíme chyby, no neriešime ich

Slosiarik, ktorý je v Dobrej Nive v zvolenskom okrese obecným poslancom a pôsobil aj ako riaditeľ školy v Krupine, taktiež poukázal na nezáujem mladých ľudí sa hlásiť k Smeru.

„Keď sme teraz tvorili kandidátku do komunálnych volieb po prvýkrát sme ju nenaplnili. Iba šesť miest z deviatich v našej obci a v Krupine iba dve miesta z 12. Mladí ľudia sa nehlásia k našej strane aj keď robíme kroky, ktorými si ich chceme získať. Niekde robíme chyby, myslím, že aj vieme kde. Nehovoríme o nich, neriešime ich a potom strácame podporu,“ uviedol Slosiarik.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.