Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2018, 15:25 Aktualizované dňa 03.12.2018 o 16:27

Pellegrini požiadal Kisku, aby neprijal demisiu Lajčáka

Miroslav Lajčák má aj naďalej premiérovu plnú dôveru.

Premiér Peter Pellegrini požiadal prezidenta SR Andreja Kisku, aby neprijal demisiu ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD). Lajčák má aj naďalej premiérovu plnú dôveru. Oznámil to tlačový odbor úradu vlády.

Šéf kabinetu v pondelok rokoval s Lajčákom aj s generálnym tajomníkom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Thomasom Gremingerom.

Kiska súhlasí s Lajčákom

Ten vyzdvihol Lajčákovu prácu aj pri príprave predsedníctva v OBSE, ktorého sa Slovensko ujme v januári. Greminger si želá, aby slovenské predsedníctvo OBSE viedol Lajčák. Šéfa slovenskej diplomacie považuje za najlepšie pripraveného na túto úlohu.

Prezident Andrej Kiska sa s Lajčákom stretne v utorok (4.12.).

„Vždy sme boli pyšní na nášho ministra zahraničných vecí, že je svetový diplomat, že jeho názor rešpektujú politici po celom svete a zrazu sme ochotní jeho názor ponižovať, potierať a vystupovať proti nemu len kvôli často populistickým hláškam," povedal. Ako dodal, má rovnaký názor ako Lajčák a niektoré politické strany, vrátane koaličnej strany Most-Híd.

Premiér trvá na svojom

Pellegrini už v piatok vyhlásil, že nesúhlasí s Lajčákovou demisiou a že sa ho pokúsi presvedčiť, aby prehodnotil svoj krok. Globálny pakt OSN o migrácii a situácia okolo neho nie je podľa Pellegriniho dôvod na to, aby rezignoval taký výrazný predstaviteľ slovenskej diplomacie.

Poukázal vtedy aj na úlohy, ktoré Slovensko čakajú v zahraničnej politike, okrem iného spomenul predsedníctvo v OBSE.

Lajčák rozhodnutie podať demisiu oznámil vo štvrtok (29.11.) večer v nadväznosti na prijatie parlamentného uznesenia o Globálnom pakte OSN o migrácii.

Vláda SR má podľa neho k paktu zaujať nesúhlasné stanovisko. Má tiež vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra. Uznesenie z dielne SNS a Smeru-SD poslanci vo štvrtok schválili 90 hlasmi.

Lajčák pred ani po rokovaní s premiérom o demisii s novinármi nehovoril. Povedal, že sa vyjadrí až po stretnutí s prezidentom. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.