Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.11.2018, 14:25

Gál o prípade Hedvigy Malinovej: Načo je nám spravodlivosť, keď sa nám dostane po x rokoch

Vtedajšie útoky viacerých verejných činiteľov a novinárov na Hedvigu Malinovú nepovažuje minister spravodlivosti za profesionálne.

Ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) teší uzavretie prípadu Hedvigy Malinovej Žákovej. Dvanásť rokov od začatia jeho vyšetrovania nepovažuje za primeraný čas. Povedal to vo štvrtok na tlačovej konferencii v súvislosti s informáciami, že maďarské orgány ukončili vyšetrovanie tohto prípadu.

Gál: Hedvige niekto ublížil, polícia to poňala opačne

Orgány mali podľa jeho slov prípad Malinovej Žákovej ukončiť vtedy, keď to bolo ešte živé. "Načo je nám spravodlivosť, keď sa nám dostane po x rokoch. Hlavnou úlohou ministerstva spravodlivosti za môjho vedenia je to, aby sme vedeli zrýchliť konania," povedal. Doplnil, že vidí veľa možností obštrukcií a takých prekážok, ktoré by sme v 21. storočí nemuseli mať.

​V tejto súvislosti spomenul digitalizáciu a elektronizáciu súdov. Často podľa neho zlyháva aj ľudský faktor, hoci je lepšie neskôr ako nikdy, nedostatočnú rýchlosť spravodlivosti vidí ako problém.

"Hedvige Malinovej Žákovej niekto ublížil, na to boli štátne orgány, aby to vyšetrili. Poňali to opačne," povedal Gál. Doplnil, že niektorí z dotknutých už vyjadrili svoje poľutovanie nad tým, že vtedy prípad posudzovali inak. Vtedajšie útoky viacerých verejných činiteľov a novinárov na ňu nepovažuje za profesionálne. "Čas ukázal, že tá pravda môže byť aj inde. Bol by som veľmi rád, keby sme sa všetci z tohto prípadu poučili," povedal.

Okresná a vyšetrovacia prokuratúra Rábsko-mošonsko-šopronskej župy uzavrela vyšetrovanie kauzy bývalej občianky Slovenskej republiky Hedvigy Malinovej Žákovej, ktoré začali slovenské orgány pre podozrenie z krivého svedectva a iných trestných činov a slovenská strana ho v roku 2016 odovzdala maďarským orgánom. Vo štvrtok o tom informovali maďarské orgány.

Skutok sa nestal

Kauza Hedvigy Malinovej Žákovej sa ťahá od augusta 2006, keď ohlásila polícii, že ju v Nitre napadli dvaja muži pre to, že hovorila po maďarsky. Policajné vyšetrovanie prípadu bolo o mesiac ukončené s tým, že skutok sa nestal a vtedajšia študentka Univerzity Konštantína Filozofa si celý čin vymyslela. Od mája 2007 bola stíhaná pre krivú výpoveď a krivú prísahu.

Prokurátor Generálnej prokuratúry SR podal na Hedvigu Malinovú Žákovú obžalobu 2. apríla 2014. Okresný súd v Nitre žalobu odmietol z dôvodu porušenia práva na obhajobu. Generálna prokuratúra mala podľa neho zabezpečiť preklad obžaloby do maďarčiny.

Malinová Žáková na to mala zo zákona právo, pretože od roku 2013 je maďarskou štátnou občiankou. Prokuratúra to odmietla s vysvetlením, že po podaní obžaloby už "nie je oprávnená vydávať rozhodnutia, nakoľko je iba stranou v konaní". Krajský súd v Nitre dal vo februári 2015 za pravdu prokuratúre a vrátil túto trestnú vec okresnému súdu na ďalšie konanie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.