Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2018, 12:46 Aktualizované dňa 17.09.2018 o 13:53

Prokurátor zverejnil tvár muža, ktorý mohol byť blízko miesta vraždy Kuciaka

  • Z takmer 30 verzií dvojnásobnej vraždy, s ktorými vyšetrovatelia pracovali na začiatku, aktuálne preverujú dva okruhy Kuciakovej práce.
  • Prokurátor zverejnil identikit osoby, ktorá podľa neho môže mať bližšie informácie o vražde alebo o osobách, ktoré sa na nej mohli podieľať.
  • Či môže ísť o páchateľa, je podľa neho v súčasnosti špekulácia.

Počas vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bolo zadržaných 7 podozrivých osôb, ktoré však boli kvôli absencii dôkazov prepustené. Všetci boli Taliani.

Informoval o tom na tlačovej konferencii prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Kedže ide o prokurátora odboru všeobecnej kriminality, ktorý sa zoberá prípadmi organizovaného zločinu, jeho meno ani fotografie tváre na pokyn Úradu špeciálnej prokuratúry nezverejňujeme. 

Obvinených nemajú

Z takmer 30 verzií dvojnásobnej vraždy, s ktorými vyšetrovatelia pracovali na začiatku a súviseli tak s Kuciakom, ako s Kušnírovou, aktuálne preverujú dva hlavné okruhy Kuciakovej novinárskej práce, keďže je dokázané, že dôvodom vraždy bola práve tá.

Išlo o "vraždu úkladnú, vykonanú profesionálnym vrahom a na objednávku".

"Obvinených nemáme, zatiaľ sme stále v štádiu, že nemáme konkrétnych páchateľov," priznal prokurátor. Spolupráca s Europolom priniesla posun vo vyšetrovaní, tvrdí. Nepriblížil však aký. Rovnako bola podľa prokurátora prínosná spolupráca s FBI.

Muž, ktorý môže vedieť viac

Zverejnil identikit osoby, ktorá podľa neho môže mať bližšie informácie o vražde alebo o osobách, ktoré sa na nej mohli podieľať.

Zdroj: ÚŠP

"Osoba sa mohla pohybovať v okolí miesta vraždy v čase spáchania skutku," vyhlásil. "Čo videl, to sa od neho chceme dozvedieť," spresnil. Či môže ísť o páchateľa, je podľa neho v súčasnosti špekulácia.

Osobu, ktorej identikit zverejnil, prokurátor zároveň vyzval, aby sa sama prihlásila.

"Možný svedok má asi 30 rokov, nakrátko ostrihané vlasy, bradu a fúziky," približuje polícia na svojom oficiálnom facebookovom účte.

S chybami sa vysporiadali

Ďalšie informácie o tejto osobe sú, ale prokurátor to nechcel ďalej "rozpitvávať". Potvrdil však, že polícia týmito informáciami disponuje.

Podľa prokurátora sa vyšetrovací tím dokázal vysporiadať s pochybeniami, ktoré sa urobili na začiatku vyšetrovania. "To máte ako s rozbitou miskou, že ju dokážete zlepiť, ale určité stopy po tom rozbití zostanú... Tie chyby, ktoré vznikli, sa podarilo inými úkonmi napraviť, ale už tá informácia o tom, že tam niečo bolo pobabrané, tam zostala," vyjadril sa.

Ján Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk. Kuciaka a jeho snúbenicu zavraždili 21. februára v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 mm.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.