Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2018, 19:03

Kiskovu stranu zvažuje voliť až štvrtina voličov. Na pozore by mala byť najmä opozícia

Prieskum agentúry Focus meral volebný potenciál strany, na čele ktorej by stál prezident Kiska.

Kiskovu stranu zvažuje voliť až štvrtina voličov. Na pozore by mala byť najmä opozícia
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Vznikajúci politický subjekt prezidenta Andreja Kisku by mohol získať až 25,1 percenta hlasov všetkých voličov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorú vypracovala pre konzervatívny denník Postoj.

Tento údaj však nemeria volebné preferencie, ale potenciál strany, na čele ktorej by stál dnešný prezident. 4,1 percenta voličov si podľa prieskumu vie určite predstaviť, že by Kiskovej strane dali svoj hlas, ďalších 21 percent odpovedalo skôr áno. Na druhú stranu, 65,5 percenta voličov si nevie predstaviť, že by Kiskovu stranu volili.

O tom, ktorým stranám by mohol Kiskov subjekt brať hlasy, sme sa rozprávali aj s Václavom Hříchom, riaditeľom agentúry AKO:

Bral by najmä opozícii

Ako ďalej vyplýva z prieskumu, Kiskov subjekt najviac ohrozuje OĽANO, SaS, Sme rodina a Most-Híd. Najviac voličov týchto strán si totiž vie predstaviť, že by uprednostnili Kiskovu stranu.

Najviac sú ohrození obyčajní ľudia okolo Igora Matoviča. Až polovica ich voličov si vie predstaviť, že by volilo Kiskovu stranu. Pri SaS je to 42 percent jej súčasných voličov, pri Sme Rodina 36 percent voličov a pri Moste 30 percent voličov. Najmä pre Bugárovu stranu to môže byť ohrozením, keďže sa podľa prieskumov pohybuje na hranici zvoliteľnosti do parlamentu.

Problém pre Progresívcov a Spolu

Prezidentov doteraz nepomenovaný projekt však môže byť problémom aj pre novovznikajúce subjekty. Z prieskumu vyplýva, že až polovica ľudí, ktorí by volili Progresívne Slovensko si vie predstaviť, že by uprednostnili Kiskov subjekt. Pri Spolu okolo Miroslava Beblavého je to až 64 percent.

Údaje z tohto prieskumu približne korešpondujú s tými, ktoré zverejnili Aktuality.sk. Tie sa odvolávali na zdroje z prostredia prezidentovho tímu, ktorí si mali dať vypracovať prieskum pre vlastné potreby začiatkom augusta. Ten Kiskovi meral volebný potenciál 20 percent.

Potenciál je odlišný od preferencií

Volebný potenciál je však rozdielny od volebných preferencií. Do volebného potenciálu sa rátajú všetci voliči, ktorí jej voľbu vážne zvažujú a nevylučujú svoju účasť na voľbách. Štandardne býva vyšší ako sú volebné preferencie.

Keď vznikalo Progresívne Slovensko, namerala im agentúra Focus volebný potenciál 9,6 percenta. V poslednom prieskume volebných preferencií v auguste 2018 im Focus nameral preferencie na úrovni 4,2 percenta, v júni mali len 3,9 percenta.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.