Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2018, 10:54

Kiskovci si dali vypracovať prieskum. Strana má potenciál 20 percent

Najviac hlasov by mohol Kiska získať najmä od voličov SaS, OĽaNO a KDH.

Kiskovci si dali vypracovať prieskum. Strana má potenciál 20 percent
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Volebný potenciál politického subjektu, na ktorého čele by stál prezident Andrej Kiska sa šplhá na 20 percent. Takýto prieskum si mali dať vypracovať ľudia z prezidentovho tímu, informujú Aktuality.sk.

Ako ďalej píšu, voličov by mal Kiska brať najmä opozičným stranám SaS, OĽaNO a KDH. Otázne zostáva, ako vstup prezidenta do straníckej politike ovplyvní aj novovznikajúce subjekty Spolu a Progresívne Slovensko, ktorých preferencie pomaly rastú k hranici zvoliteľnosti. 

O tom, ktorým stranám by mohol Kiskov subjekt brať hlasy, sme sa rozprávali aj s Václavom Hříchom, riaditeľom agentúry AKO:

​Prezident naznačil, že do parlamentnej politiky vstúpi v máji, kedy oznámil, že sa nebude uchádzať o znovuzvolenie. Súčasťou jeho tímu by mal byť jeho súčasný hovorca Roman Krpelan a poradca Rado Baťo.

"Akékoľvek budú prezidentove plány v slovenskej politike, počíta s tým, že mu ja a Roman Krpelan pomôžeme. A keďže práca, ktorú robím, ma baví, pomôžem mu rád, nech sa rozhodne akokoľvek," uviedol Baťo v máji v rozhovore pre Denník N.

Volebný potenciál je však rozdielny od volebných preferencií. Do volebného potenciálu sa rátajú všetci voliči, ktorí jej voľbu vážne zvažujú a nevylučujú svoju účasť na voľbách. Štandardne býva vyšší ako sú volebné preferencie.

Keď vznikalo Progresívne Slovensko, namerala im agentúra Focus volebný potenciál 9,6 percenta. V poslednom prieskume volebných preferencií v auguste 2018 im Focus nameral preferencie na úrovni 4,2 percenta, v júni mali len 3,9 percenta.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.