Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.04.2018, 16:15 Aktualizované dňa 05.04.2018 o 20:56

Do ulíc vyšli desaťtisíce ľudí po celom Slovensku aj v zahraničí, žiadali koniec Gašpara

  • Protivládne protesty vyvolala vražda novinára Jána Kuciaka a nasledujúca politická kríza.
  • 23. marca zrušili protest v Bratislave, ostatné mestá však pokračovali.
  • Zmeny, ktoré nastali, neboli pre organizátorov dostatočné a v protestoch sa rozhodli pokračovať.

Na bratislavskom Námestí SNP sa opäť zišli desaťtisíce ľudí na zhromaždení Za slušné Slovensko. Piaty rovnomenný pochod sa uskutočnil vo štvrtok, hlavnou požiadavkou bol tentoraz odchod policajného prezidenta Tibora Gašpara. Hodinu a pol trvajúce zhromaždenie prebehlo pokojne, nenarušili ho žiadne incidenty.

Zhromaždenie začalo minútou ticha za zavraždených Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Organizátori z pódia pripomenuli, že vyšetrenie smrti týchto dvoch mladých ľudí je naďalej ich hlavnou požiadavkou. Súčasná vládna moc si podľa organizátorky Karolíny Farskej stále nechce uvedomiť, že odvolanie Gašpara je prvý nevyhnutný krok k tomu, aby verejnosť mohla začať veriť, že vražda novinára a kauzy, na ktoré poukázal, budú nezávisle vyšetrené.

Okrem odchodu šéfa polície iniciatíva Za slušné Slovensko žiada systémové zmeny v polícii a odpolitizovanie jej vedenia. "To, čo premiér hovorí, je zbavovanie sa zodpovednosti," uviedol jej ďalší predstaviteľ Juraj Šeliga na margo slov predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorý uviedol, že jeho úlohou nie je rozhodovať o budúcnosti policajného prezidenta a v tejto záležitosti dáva voľnú ruku ministrovi vnútra Tomášovi Druckerovi (nominant Smeru-SD). Organizátori v závere zhromaždenia vyhlásili, že sú odhodlaní pokračovať v protestoch, až kým Gašpar neodíde.

Dav zaplnil väčšiu časť Námestia SNP. Okrem štrngania kľúčmi a výziev na koniec policajného prezidenta a súčasného špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika ľudia opakovane skandovali heslo "Voľby". Námestiu sa v úvode prihovorila novinárka týždenníka Trend Zuzana Petková, ktorá pred dvoma rokmi napísala článok o kauze podvodov na DPH, v ktorej mali byť namočené politické špičky Smeru.

"Polícia mi do dnešného dňa neodpovedala na otázku, ako naložila s podozreniami, ktoré sa týkali bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka," povedala davu. "Namiesto toho si mňa a kolegyňu predvolala NAKA. Elitná zložka polície, ktorá bola zriadená na boj s mafiou a najhoršou kriminalitou, vyšetrovala, či sme sa nedopustili trestného činu ohovárania ministra," doplnila Petková.

Najemotívnejší prejav mal opäť herec Richard Stanke, ktorý prišiel na pódium v sprievode ďalších hercov a umelcov. "Od nástupu vlády prešlo desať dní a začala sa okamžitá normalizácia. Na jednej strane novinári denne odhaľujú korupčné prepojenia členov vlády či vysokých štátnych úradníkov, na strane druhej sú viac ako trestné oznámenia na vysokopostavených ľudí prešetrovaní ľudia, ktorí tieto skutky oznámili," povedal Stanke. "Atmosféra strachu, nedôvera v spravodlivosť pokračujú a chobotnica je v bezpečí," dodal herec.

Predstavitelia iniciatívy v utorok (3.4.) informovali, že dostali pozvánku na stretnutie s Druckerom. Pozvanie odmietli s tým, že sa na ňom nezúčastnia skôr, ako minister odvolá Gašpara.

Premiéra Pellegriniho mrzí pokračovanie zhromaždení. Ohľadom kľúčovej požiadavky iniciatívy na odvolanie Gašpara sa premiér spolieha na profesionalitu Druckera. „Nechávam na pána ministra, aby rozhodol, aké personálne zmeny spraví. Pre mňa je momentálne kľúčové, aby čo najskôr dokončil a verejnosti predstavil nový zákon o voľbe policajného prezidenta a následne musí povedať, ako mieni naložiť s terajším," vysvetlil v stredu (4.4.) Pellegrini.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.