Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.03.2018, 10:38

Reakcie svetových médií: Slovensko malo obraz vzorovej krajiny, dnes to vyzerá úplne inak

Súčasná kríza na Slovensku je podľa nemeckého portálu Deutsche Welle najhoršia od vzniku krajiny.

Reakcie svetových médií: Slovensko malo obraz vzorovej krajiny, dnes to vyzerá úplne inak
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ohlásená rezignácia ministra vnútra Roberta Kaliňáka je krok, ktorým si chce vláda Roberta Fica zabezpečiť prežitie. Občianske protesty po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky to ale podľa webu Spiegel Online nezastaví.

Problémy, ktoré dvojnásobná vražda vyniesla na povrch, podľa švajčiarskeho denníka Neue Zürcher Zeitung existujú aj v mnohých iných krajinách vo východnej časti Európskej únie. Ich politici by podľa neho mali prestať zneužívať média v politickom boji. Denník Financial Times napísal, že Ficov kabinet je na pokraji kolapsu.

"Donedávna bolo Slovensko považované za vzorovú stredoeurópsku krajinu - okrem iného aj kvôli tomu, že sa jeho politický vývoj líši od Maďarska a Poľska. Po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktorá sa podobala poprave, sa tento obraz začína mrviť," napísal nemecký portál Spiegel Online. "Denne vyplávajú na povrch nové aféry," dodal.

Odstúpenie ministra Kaliňáka, ktorého stránka označuje za "najkontroverznejšiu postavu slovenskej politiky a jeden zo symbolov politickej korupcie v krajine", je kalkul, ktorým sa premiér Fico snaží vládu zachrániť. Protesty slovenských občanov to ale sotva zastaví, napísal Spiegel Online.

Podľa britského denníka Financial Times je slovenská vláda na pokraji kolapsu po pondelkovej požiadavke najmenšej koaličnej strany Most-Híd vypísať predčasné voľby. "Vraždy (Kuciaka a Kušnírová) vrhli svetlo na obvinenia z hlboko zakorenenej korupcie na Slovensku," napísal britský denník.

Aj on upozornil, že Fico sa v minulých rokoch snažil priviesť svoju krajinu do "európskeho hlavného prúdu" a na rozdiel od Poľska či Maďarska v rokovaní s EÚ miernil svoju euroskeptickú a protiimigračnú rétoriku.

Podľa nemeckého denníka Die Welt Slováci cítia, že demokracia je v ich krajine ohrozená. "Ak v odpovedi na pokus umlčať jeden hlas pozdvihnú svoj hlas tisíce, nemôže vláda ľud ignorovať," napísal denník v reakcii na oznámenú Kaliňákovu rezignáciu.

Odchod kontroverzného ministra ale podľa neho nestačí. "Hrozí nebezpečenstvo, že vláda rezignáciu ministra vnútra využije na to, aby sa rýchlo vrátila ku každodennej agende," napísal Die Welt. Podľa neho by Kaliňákov odchod mal ľuďom dodať odvahu, aby "nezmĺkli, vydržali a ďalej bojovali za to, aby Kuciakov prípad a jeho rešerše mali právne následky".

Web Deutsche Welle označuje súčasnú krízu na Slovensku za "najhlbšiu od založenia štátu pred 25 rokmi". Odchodom Kaliňáka z funkcie podľa neho pritom kríza zďaleka nekončí.

Švajčiarsky denník Neue Zürcher Zeitung (NZZ) sa v komentári vracia všeobecnejšie k vražde Kuciaka a jeho snúbenice. "Jednu vec reakcia na Kuciakovu vraždu ukazuje: zabitie novinára predstavuje aj na východe Európy tabu, neprijateľný útok na slobodu. To by síce malo byť samozrejmé, stáva sa to ale samozrejmým stále menej vzhľadom k hrozbám a útokom, akým mnoho novinárov v tomto regióne čelí," uviedol denník.

"Ak majú médiá naozaj dohliadať na politiku, nesmú ich politici už zneužívať ako bojový prostriedok," zdôraznil NZZ, podľa ktorého je potrebné, aby vznikli štruktúry chrániaci mladých, poctivých novinárov, ku ktorým Ján Kuciak patril.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.