Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2018, 18:29

Schwarzenberg: Slováci povstali proti systému, som na nich naozaj hrdý

Rovnako ako pred rokmi, keď Slováci sami a bez cudzej pomoci zvrhli vládu Vladimíra Mečiara, teraz podľa neho opäť povstali. 

Schwarzenberg: Slováci povstali proti systému, som na nich naozaj hrdý
Zdroj: MAFRA/Michal Růžička

Slováci opäť povstali, som na nich hrdý. Na svojom Facebooku to napísal český poslanec a čestný predseda strany TOP 09 knieža Karel Schwarzenberg. Reagoval tak na dianie na Slovensku po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktoré viedlo až k najmasovejším protivládnym protestom na Slovensku od nežnej revolúcie v roku 1989. 

Schwarzenberg na úvod pripomenul, že sa narodil ešte za prvej republiky a Československo bolo jeho vlasťou 54 rokov. Priznal, že Československo v ňom aj 25 rokov od rozdelenia stále zotrváva. "V týchto dňoch som naozaj na Slovákov hrdý," napísalo knieža.

Rovnako ako pred rokmi, keď Slováci sami a bez cudzej pomoci zvrhli vládu Vladimíra Mečiara, teraz podľa neho opäť povstali. 

"Povstali proti systému, ktorý umožnil, že sa na Slovensku usadila mafia a že sa čelní politici stykov s týmito zločineckými organizáciami neštítili," napísal Schwarzenberg.

Na záver citoval slová slovenskej hymny: "Áno, v týchto dňoch sú na Slovensku búrky, ale tiež viem, že .. "Zastavme ich bratia, veď sa ony stratia, Slováci ožijú." 

V piatok sa zhromaždenia v Bratislave zúčastnilo približne 50-tisíc ľudí. V desiatkach slovenských a zahraničných miest dokopy vyše 100-tisíc. Žiadali novú a dôveryhodnú vládu a dôkladné vyšetrenie vraždy novinára a jeho partnerky. Na piatok 16. marca je zvolané ďalšie zhromaždenie, ktoré žiada už demisiu vlády premiéra Roberta Fica.

Telá zavraždeného páru našla polícia v nedeľu (25.2.) v rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta. Podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara šlo zrejme o dvojnásobnú úkladnú vraždu, motív ktorej mal súvisieť s prácou novinára. 

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.