Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2018, 00:00

Ako je možné, že slovenské zdravotníctvo v rebríčku preskočilo ostatné krajiny V4 aj Britániu?

Oproti minulému roku sa Slovensko posunulo o 10 priečok vyššie, podľa analytika nám nahrávajú chyby vo vykazovaní.

Ako je možné, že slovenské zdravotníctvo v rebríčku preskočilo ostatné krajiny V4 aj Britániu?
Zdroj: Pavol Funtál

Slovenské zdravotníctvo dlhodobo nepatrí medzi sektory, ktoré by boli opradené chválou. Medzinárodný rebríček European Health Consumer Index však prekvapivo hovorí presný opak.

Spomedzi európskych krajín sme 13. najlepší, čo je v porovnaní s minulým rokom zlepšenie o desať miest. Predbehli sme tak všetky susediace krajiny V4 či Veľkú Britániu.

Analytik INEKO Dušan Zachar však upozorňuje, že za posledný rok u nás nenastali až také významné reformné zmeny, aby nás posunuli až tak vysoko. Zlepšilo sa podľa neho len vnímanie ľudí či pacientskych organizácií, keďže najviac bodov sme získali za oblasti, kde sa dáta zbierali prostredníctvom prieskumov. Navyše, správa obsahuje aj chyby.

Viac vyšetrení
„Aj zostavovatelia rebríčka konštatovali, že výstupy z dotazníkov pacientskych organizácií sú v iných krajinách omnoho kritickejšie ako u nás,“ konštatuje Zachar a hovorí, že podľa neho sme mali byť nižšie.

Zdôrazňuje tiež faktické chyby v správe, napríklad to, že máme prístup k špecialistom bez výmenného lístka či konštatovanie, že máme právo na druhý názor lekára. To však naša legislatíva nepozná. Iného odborníka síce vyhľadať môžeme, no liečba nie je automaticky hradená z verejného zdravotného poistenia. Podľa Zachara sme tak v týchto oblastiach mali dostať menej bodov.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker však tvrdí, že náš medziročný posun v rebríčku ovplyvnili napríklad zmeny vo financovaní CT a MR vyšetrení.

Všeobecná zdravotná poisťovňa totiž v tejto oblasti skresala platby nemocniciam až o 25 percent, a aj vďaka tomu sa vyšetrilo viac pacientov. Oproti minulému roku tak vzrástol počet výkonov v jednodňovej zdravotnej starostlivosti takmer o 10-tisíc a počet MR vyšetrení o viac ako päťtisíc.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 48% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.