Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2018, 18:38

Slovensko má 13. najlepšie zdravotníctvo v Európe, predbehli sme Čechov aj Britániu

Predbehli sme aj všetky krajiny V4.

Slovensko má 13. najlepšie zdravotníctvo v Európe, predbehli sme Čechov aj Britániu
Zdroj: Marek Kmeť

Slovenské zdravotníctvo je na tom lepšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Minimálne to ukazuje rebríček Euro Health Consumer Index (EHCI) za rok 2017, ktorý porovnáva kvalitu zdravotníctva v jednotlivých členských krajinách Európskej únie a ďalších európskych štátoch.

Spomedzi európskych krajín (s výnimkou Cypru) sme skončili na 13. mieste. Predbehli sme tak aj všetkých našich susedov z V4 - Česko (17.), Poľsko (29.) a Maďarsko (30.). Na čelných priečkach sa umiestnili Holandsko a Švajčiarsko.

Zdroj: EHCI

Autori rebríčka nás dokonca dávajú za príklad toho, že aj malé krajiny vedia zaviesť správnu stratégiu a zlepšovať sa. "Učenie sa nielen z úspechu ako sú Holandsko a Švajčiarsko, ale aj malých krajín, ktoré robia správnu vec môže byť všeobecná stratégia zlepšovania: Fínsko, Slovensko, Čierna Hora a Macedónsko."

Medziročne si Slovensko výrazne polepšilo. V roku 2016 fungovalo na 23. priečke.

Autori rebríčka brali pri jeho zostavovaní do úvahy viaceré faktory. Patrí medzi ne úmrtnosť novorodencov, ale aj štatistiky prežitia mozgových príhod, infarktov a nádorových ochorení. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.