Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.11.2021, 16:57

Žilinka: Nahrávky z chaty nebude možné použiť ako dôkazový materiál v žiadnom trestnom konaní

Už pred pár dňami zrušil krajský prokurátor v Nitre uznesenie, na základe ktorého sa začalo trestné stíhanie vo veci pytliactva.

Maroš Žilinka
Zdroj: TASR/J. Novák

Generálny prokurátor Maroš Žilinka dnes vyhlásil, že nahrávky z chaty, na ktorých vystupujú Robert Fico či Robert Kaliňák, nie je možné použiť ako dôkazový materiál.

"Obrazovo-zvukové záznamy vyhotovené v trestnej veci "poľovnícka chata" po zrušení trestného stíhania krajským prokurátorom v Nitre z dôvodu nezákonnosti, nie je možné použiť ako dôkaz v žiadnom trestnom konaní," napísal Žilinka v statuse na Facebooku.

Na poľovníckej chate v chotári obce Veľký Ďur boli okrem Fica s Kaliňákom aj Miroslav Bödör, a právnici Marek Para a syn bývalého policajného prezidenta Pavol Gašpar. Nahralo ich zariadenie, ktoré do objektu nainštalovali orgány činné v trestnom konaní na základe povolenia súdu. Záznam vznikol vďaka aktivite vyšetrovateľa Martina Juhása. 

Účastníci stretnutí sa na chate zaoberali veľkými kauzami súčasnosti. Para s Gašparom sa mali počas jedného posedenia v miestnosti s kozubom baviť o tom, ako zlikvidujú špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Podľa nahrávok mali aktéri vedieť aj o tom, že Úrad inšpekčnej služby odpočúva vyšetrovateľov NAKA. 

Krajský prokurátor v Nitre Ivan Mandalov však uznesenie zo začiatku januára, na základe ktorého začal Martin Juhás trestné stíhanie vo veci pytliactva, pred pár dňami zrušil. Mandalov vo svojom rozhodnutí zdôraznil, že právna kvalifikácia skutku daná vyšetrovateľom je nedôvodná.

​Krajský prokurátor vyšetrovateľovi tiež vytkol, že v uznesení o začatí trestného stíhania chýbajú podstatné náležitosti, čo sa týka popisu skutku. Spomína najmä pomenovanie poľovného revíru, v ktorom sa údajne nekalá činnosť páchala, údaje o jeho používateľovi či o výške škody.

Či bude bude mať rozhodnutie krajského prokurátora pre elitného vyšetrovateľa Martina Juhása nejaké dôsledky, zatiaľ nie je známe.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.