Nemky prerušili víťaznú sériu Rusiek

24.02.2003, 23:00

Nemecké kvarteto Manuela Henkelová, Viola Bauerová, Claudia Künzelová a Evi Sachenbacherová zvíťazilo včera na majstrovstvách sveta vo Val di Fiemme v pretekoch na 4x5 km a prerušilo tak 11 rokov trvajúcu hegemóniu ruských ženských štafiet zo svetového šampionátu. Striebro si v areáli Lago di Tesero vybojovali Fínky, bronz patrí Nórsku. Bez medaily zostali Rusky, ich finišmanka Nina Gavriľuková prišla do cieľa na štvrtej pozícii. Rusky naposledy prehrali štafetu na MS či ZOH v roku 1989 v Lahti, vlani na ZOH v Salt Lake City po dopingovej afére ruskú štafetu nepustili na štart.
Vo Val di Fiemme to viac ako polovicu pretekov vyzeralo na víťazstvo Nórok, ktoré aj bez chorej Bente Skariovej najlepšie zvládli klasickú časť. V prvom "korčuliarskom" úseku však nešťastne spadla nórska veteránka Hilde Pedersenová, čím stratila svoj dvadsaťsekundový náskok na druhé Nemky. Za olympijské víťazky spred roka navyše v poslednej časti finišovala špecialistka Evi Sachenbacherová, ktorá už svojim prenasledovateľkám nedala príležitosť na zdramatizovanie pretekov. Slovensko preteky neobsadilo.
VÝSLEDKY
Štafeta žien na 4x5 km: 1. Nemecko (Henkelová, Bauerová, Künzelová, Sachenbacherová) 50:54,7 min, 2. Fínsko (Sirvioeová, Kuitunenová, Varisová, Manninenová) +23,0 s, 3. Nórsko (Moenová, Björgenová, Pedersenová, Skofterudová) +31,6, 4. Rusko +1:11,6 min, 5. Kazachstan +1:18,3, 6. Bielorusko +1:30,7.