V Košiciach triumf Keňanov

03.10.2005, 00:00

Víťazom 82. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach sa stal 29-ročný kenský vytrvalec David Maiyo časom 2:16:07 h, so stratou 17 s dobehol na druhom mieste jeho krajan David Kosgei a nečakané tretie miesto obsadil Poliak Jan Bialk. Zo slovenských reprezentantov skončil na ôsmom mieste Marcel Matanin z Obalservisu Košice. Získal tým aj titul majstra Slovenska v maratónskom behu. Polmaratón vyhral jeho klubový kolega Miroslav Vanko. Víťazný Keňan Maiyo sa zaslúžil už o štvrté víťazstvo svojej krajiny na najstaršom maratónskom behu v Európe od roku 2000, ale najmä pre veľkú horúčavu traťový rekord odolal.
Na štart 82. ročníka MMM sa postavilo 1284 bežcov vytrvalcov z 31 krajín (501 mužov a 35 žien v maratóne, 508 mužov a 103 žien v polmaratóne, 133 korčuliarov a 4 vozičkári). Krátko po štarte sa od ostatných odpútala deviatka bežcov, v ktorej boli všetci hlavní favoriti, obhajca minuloročného prvenstva Poliak Adam Dobrzynski, kvarteto Keňanov David Kosgei, David Maiyo, Collins Edep a Sammy Rotich, ďalej Japonec Kijotaka Šimamura, Angličan Andy Jones a dvojica tzv. zajacov Poliak Rafal Wojcik a Ukrajinec Michail Iveruk. Už prvých päť kilometrov bežali zhruba za 16 minút a pri stúpajúcej teplote bolo jasné, že prekonať traťový rekord z minulého roku 2:12:35 bude veľmi ťažké.
Výsledky -- maratón: 1. Maiyo 2:16:07, 2. Kosgei (obaja Keňa) 2:16:24, 3. Bialk (Poľ.) 2:16:48,...8. MATANIN (SR, Obalservis Košice) 2:20:37, polmaratón: 1. VANKO (SR/Obalservis Košice) 1:08:34, 2. MAGYAR SR/AMK Nové Zámky) 1:11, 36, 3. ARBET (SR/JM Demolex Bardejov) 1:12:53.

30. apríl 2024 02:51